Soutěže

Výsledky soutěže Pasivní dům roku 2016

Pasivním domem roku 2016 se stala dřevostavba Dům pod smrkem v Černošicích od ateliéru Archcon atelier. Druhé místo získal rodinný dům Kociánka v Brně, třetí byl dům Atrea z Liberce. Výsledky hlasování byly dnes zveřejněny při zahájení veletrhů For Pasiv, Cesty Dřeva a Střechy Praha.

Do letošního ročníku se přihlásilo 53 energeticky šetrných staveb. Odborná porota z nich vybrala 13 nejlepších. Od poloviny prosince do konce ledna vybírali vítěze návštěvníci serveru www.pasivnidumroku.cz. Do výběru se zapojilo 4815 hlasujících, vítězné stavbě přišla téměř pětina hlasů.

Vítězný Dům pod smrkem je dvoupatrová moderní dřevostavba kompaktního tvaru s pultovou střechou. Dům není podsklepen; je založen na žbelezobetonové desce na pěnovém skle tloušťky 500 mm. Nosná konstrukce je tvořená třívrstvými šroubovanými panely Dekpanel D. Většina fasády je řešena pomocí ETICS s minerální izolací s kolmým vláknem, část fasády v 1. NP má dřevěný obklad z modřínových horizontálních palubek.

Dům pod smrkem v Černošicích, foto Kateřina Šoulová

Druhý rodinný dům Kociánka z Brna má zděnou konstrukci. Objemové řešení stavby je založené na skladbě několika objemů s různou výškou a osazení v terénu. Dispoziční řešení stavby je založeno na principech osvědčené tzv. „lodní“ dispozice, která je v tomto případě doplněna konceptem polopater a snížené technické části. Autorem je Ing. arch. Pavel Jura.

Rodinný dům Kociánka v Brně, foto Jan Vlček

Třetí oceněný dům – Atrea v Liberci-Ruprechticích – je moderní skeletová dřevostavba s difuzně otevřenou skladbou obvodových konstrukcí. Stavební řešení, včetně detailů, vychází z uceleného stavebního systému společnosti Atrea. Ve značné míře jsou využity přírodní obnovitelné a recyklované materiály (dřevo, celulóza, desky na bázi dřeva, hliněné panely a omítky apod.). Ploché střechy jsou ozeleněné. Autory jsou Ing. Tomáš Krupa a Ing. David Chudoba (Symbiosa – ateliér architektů).

Dům Atrea v Liberci-Ruprechticích, foto Petr Dusil

Podíl nových pasivních domů na celkovém počtu postavených rodinných domů loni v Česku zůstal zhruba na úrovni 4,5 procenta. Bylo jich 600 až 700, podobně jako v roce 2015. Celkový počet pasivních domů loni přesáhl 3000. Vyplývá to z údajů Centra pasivního domu.

zpráva ČTK, mi