Soutěže

Výročí 150 let SIA – anketa TOP TEN osobností

V letošním roce se slaví 150. výročí založení SIA – Spolku architektů a inženýrů v království Českém. Jednou z řady aktivit připravených k připomenutí tohoto významného jubilea spolkového života v českých zemích je uspořádání internetové ankety TOP TEN osobností stavitelství a architektury 1865–2015.

V anketě, která bude v září a říjnu 2015 přístupná na www.150letSIA.cz, můžete hlasovat o osobnostech, které se významně zapsaly do vzhledu naší země a svými díly pozitivně změnily za uplynulých 150 let města, obce i krajinu. Vyberte si na webu ty, kteří jsou vám nejbližší, a dejte jim svůj hlas. Přečtěte si tam o jejich dílech i osudech. Hlasování ale nebudeme pro žijící autory, abychom se nepoprali, kdo je z nás nejlepší. Chceme připomenout díla našich otců a dědů, která stále vídáme a používáme a nemělo by se zapomenout, kdo je jejich architektem a stavitelem. Do 30. 10. 2015 máte šanci hlasovat až pro 10 z více než 150 osobností nebo třeba dát jedné osobnosti všech svých 10 hlasů.

Namátkou a nenávodně uvádíme jen některé z nich – Viléma Bukovského, Stanislava Bechyně, Bohumíra Kozáka, Jaroslava Frágnera, Josefa Hlávku, Josefa Bertla, Karla Hubáčka, Bohumila Hypšmana, Pavla Janáka, Štěpána Ješe, Theodora Ježdíka, Samo Jurkoviče, Václava Karfíka, Adolfa Loose, Vojtěcha rytíře Lannu, Jana Kotěru, Václava a Otakara Nekvasila, Elli Oehlerovou, Kristiána Petrlíka, Josefa Schulze nebo Josefa Zítka.

Josef BertlJosef HlávkaVilém Bukovský

Neváhejte, zahrajte si s námi hru a hlasujte v anketě o TOP TEN osobností, přestože v ní Járu Cimrmana nenajdete. Výsledky budou poprvé zveřejněny na slavnostním shromáždění v Betlémské kapli 31. 10. 2015, přesně v den 150. výročí založení Spolku.

Součástí připravovaných akcí je i související putovní výstava s názvem „150 let SIA“ s podtitulem Výstava k 150. výročí založení Spolku architektů a inženýrů v království Českém o významných osobnostech a jejich stavbách, které představují špičku v českém stavitelství. Výstava bude mít vernisáž 31. 10. 2015 v Betlémské kapli a během následujícího období by měla putovat z Prahy do Ostravy, Brna a dalších míst ČR. Vyhledejte ji, bude ukazovat to nejlepší z českého stavitelství a architektury včetně současných staveb, které nejsou k velké škodě vždy mediálně známé.

Český svaz stavebních inženýrů se už ve svých prvních moderních stanovách z doby obnovení činnosti SIA v roce 1990 považuje za pokračovatele odkazu Spolku. Ve spolupráci s dalšími spolky a komorami, školami a stavebními firmami chceme během letošního podzimu předvést zejména laické veřejnosti a našim dětem, že architektura a stavebnictví jsou náročné, ale krásné profese, které myšlenkami a činy našich předků zásadně pozitivně pozměnily tuto zemi.

A současně chceme společně sdělit všem mladým, kteří přemýšlejí, jaký obor si pro sebe vybrat, že v profesi architekta a inženýra budou mít jedinečnou šanci ovlivnit, jak bude vypadat naše země.

Abychom i nejmladším ukázali, že stavební stroje, ke kterým se obvykle nedá přiblížit, mohou být i vzrušující a zajímavé, chystáme s Národním technickým muzeem krátkodobou výstavu současných stavebních strojů, které vystaví nejvýznamnější stavební firmy. Výstava bude k vidění na přelomu října a listopadu na ploše u Národního technického muzea v Praze a soupis vystavovatelů se rychle plní.

Pro sběratele bude k výročí vydán pamětní list a ti nejpilnější by měli mít šanci si udělat pětibarevnou kolekci „placek“ s logem 150 let SIA, které budou k dispozici na jednotlivých akcích, které chystáme.

Podívejte se a hlasujte na webu pro své dědečky (a babičky). Věřte, že skoro každý najdete mezi svými předky někoho, kdo se podílel na stavbách, okolo kterých chodíte.

Pavel Štěpán, Český svaz stavebních inženýrů