Soutěže

Vítězem středoškolské soutěže je rodinný dům PEPA, který zapadne do každe vesnice

Budoucí projektanti a architekti už podevatenácté soutěžili o nejlepší návrhy staveb s výrobky VELUX, zapojilo se 261 studentů z 12 odborných škol.

Střešní okna, světlíky do plochých střech i světlovody mohou pozitivně ovlivnit vnitřní prostředí různých typů budov a dodat jim jedinečný charakter. Ukázal to 19. ročník soutěže King of Daylight (Král denního světla), kterou pro studenty středních odborných škol stavebního zaměření pořádá společnost VELUX Česká republika. Vítězný návrh rodinného domu PEPA porotu zaujal svou proporční uměřeností a respektem k vesnickému prostředí.

Zadání pro studenty středních škol stavebního zaměření je už 19 let stejné: zpracovat vlastní návrh rodinného domu nebo jiné stavby s využitím výrobků značky VELUX – střešních oken, světlíků nebo světlovodů. Hlavními kritérii hodnocení jsou architektonická kvalita stavby, dispoziční řešení, energetická efektivita a kvalita vnitřního prostředí. A studenti mají o navrhování budov s dostatkem denního světla a čerstvého vzduchu velký zájem. Letošní účast byla nadprůměrná, zapojilo se 261 studentů z 12 středních škol. Ze školních kol postoupilo do celostátního finále 72 prací, které posuzovala dvoučlenná mezinárodní porota ve složení Ing. arch. Zina Ambroz (Junquera Arquitectos, Madrid) a Ing. arch. Jan Kratochvíl (Fakulta architektury VUT v Brně, vlastník a provozovatel serveru o architektuře archiweb.cz). Ve finále bylo oceněno 10 studentských projektů a soutěžící a jejich pedagogové získali odměny v celkové hodnotě 140 tisíc korun. 

VELUX učí projektovat kvalitně prosvětlené budovy

Se zpracováním projektů studentům pomohla účast na seminářích a webinářích VELUX, které zhlédlo v Česku a na Slovensku dohromady 550 středoškoláků. „Studenti se zde učili, jak správně pracovat s denním světlem, a dostali ho skutečně pod kůži. Soutěžní práce nás přesvědčily, že kvalitní prosvětlení považují za klíčové. Těší nás, že pracují nejen se střešními okny, ale i s jejich kombinacemi nebo třeba se světlovody. Používají portfolio VELUX v celém rozsahu a využívají také nástroj Daylight Visualizer, který jim pomáhá dostat se na vyšší úroveň navrhování,“ zhodnotil studentské práce v letošním ročníku Marek Petrík, architekt společnosti VELUX.

Výsledky soutěže King of Daylight 2023 byly oznámeny ve slavnostním streamu, v jehož úvodu všechny pozdravil Zsolt Szabó, Market Director společnosti VELUX Česká republika a Slovensko. „Věřím, že to pro vás bylo užitečné. Je důležité, abyste jednou ve své profesní dráze vytvářeli krásné a zdravé budovy, které budou zalité denním světlem a bude příjemné v nich pobývat. Velmi se ceníme toho, že už v tomto raném stádiu dokážete vytvořit tak kvalitní práce,“ řekl Zsolt Szabó soutěžícím a poděkoval všem studentům i pedagogům, kteří jim pomáhali, za obrovské množství energie, kterou do letošních projektů vložili.

S úrovní soutěžních návrhů byla spokojena i odborná porota. „Je neuvěřitelné, kolik prací každý rok vytvoříte, máte můj obdiv,“ řekl soutěžícím Jan Kratochvíl. Ty, kteří nevyhráli, ujistil, že se jejich úsilí nikam neztratí, ale zúročí ho v budoucnu a v další praxi, protože architektura je běh na dlouho trať. Firmě VELUX pak poděkoval za možnost zúčastnit se hodnocení soutěže a za spoustu podnětů, o kterých teď může přemýšlet. „Zadání této soutěže mám velmi rád, protože se zabývá tím, o čem architektura je. Není to primárně o konstrukcích a materiálech, i když je samozřejmě potřeba, aby tyto věci fungovaly. Ale architektura je hlavně o tom, jaké prostředí vytváříte, jak působí na lidi a jaké k tomu používáte světlo, materiály, tvary, barvy.“ Do příštích ročníků Jan Kratochvíl studentům doporučil, aby volnost v zadání soutěže, kterou v budoucí praxi určitě mít nebudou, využili k tomu, aby svým návrhem vyjádřili svůj postoj, své názory a priority. 

King of Daylight 2023 – výsledky

Rodinný dům

1. místo v kategorii Rodinný dům

Rodinný dům PEPA

Lenka Drastichová, SPŠ stavební Opava, vedoucí práce: Ing. arch. Tomáš Fischer

Autorka navrhla dům se sedlovou střechou, obytným podkrovím a klasickými proporcemi. Vítězná práce podle poroty v konkurenci ostatních návrhů nevyčnívala na první pohled, ale patří k těm, které se člověku při bližším zkoumání líbí pořád více. Výhru si zasloužila pro svou uměřenost, „normálnost“, citlivý přístup k rozvoji českého venkova a zohlednění charakteru vesnického prostředí.

Na rozdíl od jiných soutěžních projektů zde není žádný problém s proporcemi, s nadměrnou velikostí místností ani zbytečnou tvarovou složitostí. PEPA je archetypální dům, na který jsme zvyklí, už vyladěný historickým vývojem. Nedá se mu skoro nic vytknout, je téměř dokonalý ve své jednoduchosti, ale přesto není nudný. Vše je podtrženo výborným grafickým zpracováním,“ zhodnotil vítězný návrh Jan Kratochvíl a dodal: „V architektuře není potřeba dělat drahé návrhy a obrovské prostory. I citlivá, drobná práce je velmi důležitá. Přístup autorky k rozvoji české vesnice je hodný ocenění a příkladný, protože není malých úkolů a zaujmout lze i jednoduchým domem.“

2. místo v kategorii Rodinný dům

RD PHINEAS

David Daněk, SPŠ stavební Opava, vedoucí práce: Ing. arch. Tomáš Fischer

3. místo v kategorii Rodinný dům

BUNGALOW IN23

Martin Bobiš, SPŠ stavební Valašské Meziříčí, vedoucí práce: Ing. Pavla Nováková

Cena zaměstnanců VELUX v kategorii Rodinný dům

RD GREENHOUSE

Ondřej Satori, SPŠ stavební Hradec Králové, vedoucí práce: Ing. Iva Buriánová

Freestyle – jakýkoliv typ stavby

Dělené 1. místo v kategorii Freestyle – jakýkoliv typ stavby

Bytový dům CAPTIONIS

Václav Richtár, SPŠ stavební Ostrava, vedoucí práce: Ing. Iva Polochová

K vítězům letošního ročníku zaslouženě patří návrh bytového domu, který je promyšlený do nejmenších detailů. Stavba je podle poroty krásná z exteriéru i z interiéru, zvláštní zmínku si zaslouží obytná terasa na střeše. Hodnocení vyzdvihlo také působivou hru světel a stínů a technickou dokonalost vizualizací.

Dělené 1. místo v kategorii Freestyle – jakýkoliv typ stavby

Stvořidla – The Rocks

Tomáš Vrána, SPŠ stavební akademika Stanislava Bechyně, Havlíčkův Brod, vedoucí práce: Ing. Radek Wasserbauer

Návrh řeší lokalitu Stvořidla a propojuje architekturu s přírodním prostředím. Setkání těchto dvou světů je podle poroty velmi zajímavé. Práce je podle hodnocení vyzrálá, výborně pracuje se světlem a tvarem a vytváří zajímavé prostory s atraktivní atmosférou. Přes „jeskynní“ koncept jsou interiéry příjemně prosvětleny přirozeným světlem. Porota ocenila i to, jak si autor poradil se složitou geometrií.

3. místo v kategorii Freestyle – jakýkoliv typ stavby

016

Barbora Kocmanová, SŠ stavební Třebíč, vedoucí práce: Ing. arch. Jiří Šnerch

Odměny v kategorii Freestyle – jakýkoliv typ stavby

Yoga Studio Balance, Lucie Morávková, SŠ stavební Třebíč, vedoucí práce: Ing. arch. Jiří Šnerch

Rekreační areál Stvořidla, Adam Černý, SŠ stavební Třebíč, vedoucí práce: Ing. arch. Jiří Šnerch

Cena zaměstnanců VELUX v kategorii Freestyle – jakýkoliv typ stavby

Víkendová chata

František Šťastný, SPŠ stavební Opava, vedoucí práce: Ing. arch. Tomáš Fischer

Ocenění pro školy

Popáté byly oceněny střední školy s nejvyšším počtem soutěžních prací. Nejvíce projektů do soutěže poslali studenti SPŠ stavební Ostrava, a to 66. S počtem 17 odevzdaných prací skončila jako druhá SPŠ stavební Opava a 16 prací do soutěže zaslali studenti SPŠ stavební Třebíč.

Zde si můžete detailně prohlédnout všechny návrhy, které se probojovaly do finálového kola, a zhlédnout stream z vyhlášení výsledků:

www.velux.cz