Soutěže

VELUX již po sedmé vyhlásil nejlepší mladé architekty

Úspěšná soutěž s názvem Život pod střechou, kterou již sedmým rokem pořádá pro studenty středních průmyslových škol stavebních VELUX Česká republika, s. r. o., má své letošní vítěze. Slavnostní vyhlášení vítězů a představení jejich oceněných prací se uskutečnilo v Písecké bráně v Praze.
Cílem soutěže je podpořit kreativní práci mladých budoucích architektů a projektantů a umožnit jim další vzdělávání. Účastníci soutěže mají také možnost vzájemně sdílet a konfrontovat své zkušenosti s odborníky – architekty, kteří mají dlouholetou praxi. Záštitu i nad letošním sedmým ročníkem převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělesné výchovy.
 „Letošní ročník se nesl v duchu energetických úspor, svažitých pozemků a výrazného nástupu výtvarných konceptů mezi návrhy. Všechny tyto trendy najdeme i u prací oceněných v letošním ročníku. Jsme rádi, že studenty naše soutěž baví a inspiruje,“ sdělila Ing. arch. Klára Bukolská ze společnosti VELUX.
Kritériem soutěže Život pod střechou byly projekty jakýchkoli staveb – kromě rodinných domů mohli studenti přihlásit i návrhy bytových či jiných budov, kde denní světlo a čerstvý vzduch přichází do objektu šikmou či plochou střechou s využitím výrobků VELUX. Podle podmínek soutěže měli studenti také za úkol prokázat rovnoměrnost a správnou hladinu denního osvětlení místností v prostoru pod střechou zpracováním výpočtu v programu VELUX Daylight Visualizer, který je zdarma ke stažení na webových stránkách společnosti VELUX. Současně bylo podmínkou energeticky efektivní řešení staveb, které zabezpečí trvale optimální vnitřní prostředí pro zdravé a pohodlné užívání.
Celkem se zúčastnilo 157 studentů z 19 středních průmyslových škol stavebních z celé České republiky. Odborná porota složená z nezávislých odborníků (Ing. Josef Šanda, doc. Ing. arch. Tomáš Brix a Ing. arch. Klára Bukolská) vybrala tři vítězné projekty a udělila i čtyři zvláštní ocenění. Cenu udělili i zaměstnanci společnosti VELUX.
 
Výsledky
Porota ocenila výtvarnou kompozici hmot, které jasně vymezují jednotlivé funkční celky domu. Jasný koncept hlavního kvádru obytné místnosti a vetknutých krychlí kuchyně, pokojů a ložnic vytváří přesvědčivé a netradiční řešení individuálního bydlení. Prosvětlení objektu a vizuální kontakt s venkovním prostředím jsou řešeny velmi citlivě. Porota konstatovala, že dosažení deklarovaného nízkoenergetického standardu při takto členité budově bude finančně náročné. Výtvarně pojatému konceptu stavby odpovídá i zvolený způsob prezentace projektu.
Za vítězný návrh si odnesl Filip Kačmář odměnu ve výši 15 000 Kč.
 
Porota tento návrh zhodnotila takto: Přestože se jedná o malý dům jednoduchého tvaru, vyznačuje se objekt poetikou. Dům má jednoduchý, elementární tvar, správné měřítko a je promyšleně osazen do svažitého terénu. Přestože je technické provedení čelní prosklené fasády na hranici realizovatelnosti a porota by ocenila i střídmější využití prosvětlovacích prvků, přináší tento objekt uživateli výborný kontakt s okolním prostředím, velkorysost promyšlené dispozice a moderní koncept bydlení na velmi malé podlahové ploše.
Luděk Šimoník získal odměnu 9000 Kč.
 
Porotu zaujal jednoduchý tvar domu se střídmým užitím materiálů. Dům má kultivovanou dispozici a dobré řešení prosvětlení interiéru. Velmi se podařilo osazení do terénu i kontakt s vodní hladinou. Přestože objekt nezapře výraznou inspiraci prací prof. Martina Rajniše, student tímto domem vytvořil příjemný prostor pro život.
Jiří Řapek získal odměnu 6000 Kč.
 
Porota udělila i čtyři zvláštní ocenění bez udání pořadí, která si odnesli tito studenti:
Petr Pobucký ze SPŠS Valašské Meziříčí, Robin Kerekanič rovněž ze SPŠS Valašské Meziříčí, Pavel Zahálka ze SPŠS Hradec Králové a Jindřich Blanář ze SPŠS Hodonín. Každý si odnesl odměnu ve výši 3000 Kč. Cenu v hlasování zaměstnanců společnosti VELUX získal Jiří Čech ze SPŠS Zlín.
tisková zpráva