Soutěže

Ústí nad Orlicí má návrh na využití bývalé textilky za 411 miliónů Kč

Soutěž o návrh na revitalizaci areálu bývalé textilky Perla v Ústí nad Orlicí vyhrála společnost MS plan Praha. Její studie na rozsáhlé území poblíž centra umístila prostory pro obchod, služby a administrativu, Dům dětí a mládeže, polyfunkční sál, parkovací dům, bytové domy a veřejnou zeleň. 
 
Náklady architektonická firma vyčíslila na 411 miliónů korun, z toho 246 miliónů by mělo investovat město, 165 miliónů soukromí developeři, řekl novinářům starosta Petr Hájek (Sdružení Oušťáci).
„Ta částka se sice zdá jako závratná, ale je spíše na úrovni střídmosti. V některých projektech se objevovaly částky, které korespondovaly s investicí kolem miliardy korun. Osobně jsem nebyl tou sumou zaskočen, investice asi 500 miliónů korun by město mělo být schopné v příštích letech zvládnout s pomocí dotací nebo soukromého sektoru,“ uvedl Hájek.
Vítěze soutěže nyní město požádá o zpracování dalšího stupně projektové dokumentace pro územní řízení. Radnice předpokládá, že by se mohla zpracovat letos, v příštím roce by vznikly projekty pro stavební řízení a Ústí by mohlo požádat o dotace, v dalším roce pak by mohla být přestavba areálu zahájena. Od 15. dubna budou všechny návrhy vystaveny v Kulturním domě.
Podobná architektonicko-urbanistická soutěž se v Ústí dosud nekonala. Město vyjde na 1,1 miliónu korun. Vítěz soutěže dostane 400 000 korun, druhý v pořadí 250 000 a třetí 150 000 korun. Další peníze budou sloužit na odměny za přínos v soutěži a na úhradu organizace soutěže. Porota vybírala z 22 návrhů, vítězný vyhrál s velkým přehledem.
Areál Perla 01 se rozkládá na ploše téměř 32 000 metrů čtverečních, z toho zastavěná plocha představuje přes 27 000 metrů čtverečních. Bývalou textilku koupilo město v roce 2010 za 30 miliónů korun. Továrna zkrachovala rok předtím, dříve dávala práci 400 zaměstnancům. Radnice počítá s tím, že část pozemků a objektů prodá developerům. Jako symbol průmyslové historie zůstane v areu stát tovární komín.
zpráva ČTK