Soutěže

Soutěž Active House Award 2015/2016 – výsledky

Architektonická soutěž Active House Award, kterou od roku 2012 pořádá společnost Velux, byla letos poprvé vyhlášena jako mezinárodní pro studenty z Rakouska, Švýcarska, České republiky a ze Slovenska. Téma „Rethink Suburbs“ (Nová řešení pro obce) mělo přimět studenty zamyslet se nad situací, která se týká mnoha zemí – zastavěné dědiny a obce na předměstí velkých měst jsou obklopeny novou zástavbou, ale domy v jejich centrech nejsou optimálně využity. Vysokoškoláci měli zapřemýšlet právě nad tím, jak využít co nejvíce volného prostoru ve velkých domech v obcích, a navrhnout aplikovatelný projekt rekonstrukce v souladu se standardy tzv. aktivního domu.

Studenti tvořili návrh na míru pro existující dům
Cílem pro soutěžící bylo zamyslet se nad různými možnostmi využití již stávajících obytných struktur. Organizátoři se proto rozhodli připravit reálné zadání, a tak ve spolupráci s radnicí rakouské obce Wolkersdorf im Weinviertel, která se nachází několik minut od Vídně, vybrali starší dům. Studenti dostali k dispozici technickou dokumentaci a půdorysy stavby i širší urbanistický kontext.

V březnu 2016 proběhla první část soutěže, tzv. KICK OFF event, kde se více než 50 studentů ze čtyř zúčastněných zemí setkalo v obci Wolkersdorf im Weinviertel. Téma soutěže jim krom přednášek a případových studií přiblížila i návštěva právě rodinného domu, který byl předmětem zadání. Jejich projekty měly následně vycházet ze standardů aktivního domu – to znamená, že jeho třemi nosnými atributy jsou kvalita vnitřního prostředí, šetrnost k životnímu prostředí a energetická efektivnost. Výsledky se studenti dozvěděli 20. října 2016 během slavnostního vyhlášení soutěže na zámku Wolkersdorf v obci Wolkersdorf im Weinviertel.

O vítězích rozhodla odborná porota ve složení: Dr. Peter Holzer, Institute od Building Research & Innovation (Rakousko), Ing. arch. Adam Gebrian, architekt, teoretik a kritik architektury (Česká republika), Ing. arch. Klára Bukolská, architektka VELUX (Česká republika), Ing. arch. Štefan Polakovič, GutGut atelier (Slovensko), architekt Martin Stuber, dipl. architekt ETH/SIA REG A (Švýcarsko).

Češi a Slováci na nejvyšších příčkách
Nejvíce odevzdaných projektů pocházelo z České republiky a Slovenska. „Velmi nás potěšilo, že právě vysokoškoláci ze Slovenska a České republiky měli vyrovnanou účast a přinesli řešení, která nejlépe odpovídala na zadání soutěže. Studenti přinesli řadu konceptů jak pracovat se životem ve stávajících strukturách, i jak lepším způsobem využít vlastní objekt. Je potřeba vyzdvihnout komplexní přístup k řešení celé problematiky u vítězných projektů a přemýšlení v souvislostech, kdy se studenti zabývali nejen vlastním domem, ale i jeho okolím,“ říká Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX.

Výsledky:
1. místo:
účast na Daylight Symposium 2017 v Berlíně + odměna 1800 €
Lukáš Kvaššay, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury
Na vítězi mezinárodního kola se porota shodla jednoznačně. Samotný projekt je charakterizován jeho jednoduchostí, přitom je ale velmi atraktivní. Zachovává již existující strukturu, má přiměřenou velikost. I když nabízí dva oddělné byty, působí jako rodinný dům. Dokonale zapadá do prostředí.

1. místo: Lukáš Kvaššay, VUT v Brně, Fakulta architektury

2. místo: účast na Daylight Symposium 2017 v Berlíně + odměna 1000 €
Jana Zavřelová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury
Tento projekt podle poroty dodává více kvality existující obytné jednotce a velmi překvapivým způsobem využívá pivnici. Dává důraz na okolní prostředí.

2. místo: Jana Zavřelová, VUT v Brně, Fakulta architektury

3. místo: účast na Daylight Symposium 2017 v Berlíně + odměna 800 €
Júlia Giláňová, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury
Podle slov poroty tento projekt nabízí komplexní řešení. Za zmínku stojí systematický přístup autorky ke konstrukci a využívání energií. Pozitivně byly hodnocené i dva byty s bezbariérovým přístupem a také možnost bydlení asistenční služby.

3. místo: Júlia Giláňová, STU v Bratislavě, Fakulta architektury

Porota také určila tři odměny:
– Odměna č. 1 – Kryštof Foltýn a Norbert Obršál, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury;
– Odměna č. 2 – Anna Šlapáková, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury;
– Odměna č. 3 – Dominika Gáborová, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury.

Více informací o soutěži naleznete zde.

tisková zpráva