Pritzkerovu cenu, která bývá označována za Nobelovu cenu za architekturu, letos získal indický architekt a pedagog Bálkrišna Dóší. Oznámil to dnes Tom Pritzker, předseda chicagské Hyattovy nadace, která ocenění každoročně uděluje.
Je to poprvé, kdy cenu vyhlašovanou od roku 1979 dostává indický architekt, napsala agentura AP. Nadace označila realizace 90letého Dóšího za „poetické a funkční“. Vyzdvihla také, že respektují východní kulturu a zároveň v Indii zlepšují kvalitu života.
Dóší pracuje jako architekt, urbanista a pedagog už sedm desetiletí. Navrhl mimo jiné projekt sociálního bydlení Aranja ve městě Indaur ve střední Indii. Tento systém domů a dvorků pospojovaný vnitřními cestami obývá přes 80 000 lidí.
Architekt o své celoživotní práci agentuře AP řekl, že se snažil „pomoci těm, kteří nic nemají“. Ocenění považuje za poctu své práci i Indii samé. „Za posledních takřka šedesát let jsem pracoval ve venkovských oblastech a v obavě o budoucnost Indie jsem navrhoval projekty sociálního bydlení,“ dodal.
Dóšího zásadně ovlivnili dva velcí architekti 20. století – Le Corbusier a Louis Kahn. Tato inspirace se podle Hyattovy nadace projevila v „objemu užívaných betonových tvarů“.
Indický architekt se ale vydal svébytnou cestou. „Díky znalosti a ocenění indické architektury sjednotil prefabrikované části s místními vlivy; jeho architektonický slovník je v souladu s místní tradicí, kulturou i proměnami jeho rodné země,“ uvedl Pritzker.
Došiho práce zahrnují jak betonové bloky domků pro pojišťovnou Life Insurance Company of India (LIC) v Ahmadábádu, Dóšího domovském městě, tak přírodní křivky tamější podzemní galerie Amdavad ni Gufa.
Zatímco práce mnohých laureátů Pritzkerovy ceny bývají rozesety po celém světě, Dóší takřka výhradně pracoval jen v Indii.
zpráva ČTK
Více o Dóším a jeho práci na webu Pritzkerovy ceny
Nejnovější komentáře