Soutěže

Prefa Alu podpořila budoucnost klempířského řemesla

Na začátku března se sjely naděje klempířského řemesla do Stochova, aby si vzájemně porovnaly dovednosti v tomto oboru. Žáci 2. a 3. ročníků v oboru klempíř z pěti středních odborných učilišť se zúčastnili soutěže, jež každoročně pořádá Cech klempířů, pokrývačů a tesařů. Letošní 20. ročník opět materiálně podpořila společnost Prefa Aluminiumprodukte.

V prostorách Střední školy služeb a řemesel Stochov si dali dostaveníčko dvojice z pražského, plzeňského, jihlavského a královéhradeckého učiliště. Mezi účastníky nemohli pochopitelně chybět loňští vítězové z domácí školy. Klání budoucích řemeslníků se skládalo z praktické a teoretické části. Teorie proběhla u počítačů v multimediální učebně, kde každý účastník musel odpovědět na 25 otázek. Hlavní náplní byla však praktická část. Za jeden a půl dne měly jednotlivé páry, soutěžící v prostorách dílen učiliště, pokrýt svůj model střechy. Maketa sedlové střechy obsahovala odvětrávaný hřeben a dva prostupy – komín a pultový arkýř. Zvolena byla drážkovaná krytina z hliníkového plechu, kterou dodala firma Prefa Aluminiumprodukte, s. r. o.

Nablízku byla soutěžícím po celou dobu praktické části odborná porota. Pracovní postup, dodržování směrnic, funkčnost a v neposlední řadě celkový vzhled zhotoveného modelu přísně hodnotili její členové Jan Matějíček (Cech KPT), Roman Vaněk (Prefa Aluminiumprodukte) a Vlastimil Bartoš (majitel klempířské firmy).

Roli favorita potvrdila domácí dvojice Jaroslav Borský – Michal Tamchina a soutěž suverénně ovládla. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v obřadní síni na stochovském úřadě. První dvě nejúspěšnější družstva postoupila do republikového finále s mezinárodní účastí, které se uskuteční v dubnu v Brně v rámci Stavebního veletrhu.

Jaroslav BorskýVítězný model

Výsledky:
1. místo – Střední škola služeb a řemesel Stochov
2. místo – SOU a SOŠ Hradec Králové
3. místo – Střední odborné učiliště stavební Plzeň
4. místo – SOŠ stavební a zahradnická Praha 9-Jarov
5. místo – Střední škola stavební Jihlava (soutěžící z důvodu onemocnění jednoho z nich nedokončili praktickou část).

tisková zpráva, wd