Soutěže

Praha vyhlásila výsledky architektonické soutěže na Štvanici

Hlavní město Praha vyhlásilo výsledky architektonické soutěže na budoucí podobu ostrova Štvanice. První místo odborná porota neudělila, druhé získalo studio RKAW, o třetí místo se podělily ateliér Josefa Chybíka a MOBA studio, s. r. o. Návrh studia RKAW obsahuje několik možných variant budoucnosti ostrova. Pracuje i s možností výrazné stavby s velkým sálem nebo zbouráním současných staveb tenisového klubu.
O konečné podobě bude rozhodovat vedení hlavního města. Vítěz byl znám již od května. Jeden z účastníků soutěže se ale odvolal k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), a tak se čekalo na jeho rozhodnutí.
Primátor Tomáš Hudeček ČTK řekl, že vítězný návrh umožňuje variantní řešení ostrova a navrhuje, jak by se mohla Štvanice dále rozvíjet. Kdy a zda bude návrh uskutečněn, bude muset rozhodnout rada a zastupitelstvo hlavního města, a to především při přidělení peněz v rozpočtu.
Podle předsedkyně komise Aleksandry Udženije je v současné době v rozpočtu hlavního města připraveno asi 10 až 15 miliónů korun na projektovou dokumentaci. Ta by měla ve výsledku stát asi 35 miliónů. Práce na úpravách by podle ní měly trvat minimálně pět let a celkové náklady není v současné době možné určit. Záležet bude na tom, co Praha bude chtít na ostrově realizovat.
Uskutečnění jedné z variant by podle propočtů „vítězných“ architektů Radka a Lady Kolaříkových trvalo asi 46 měsíců a stálo bez DPH téměř 400 miliónů korun. Počítá třeba s lávkou z Rohanského nábřeží, podchodem pod Mánesovým mostem, demolicemi a parkovými úpravami. Další varianty řeší možnost zachování současných staveb tenisového klubu, jejich nahrazení jiným objektem nebo výstavbu na místě bývalého zimního stadionu. Vzniknout by mohla i druhá přístupová lávka z Bubenského nábřeží.
Novým objektem, který by se mohl stát výraznou dominantou, by podle architektů mohla být „výraznější solitérní stavba mimořádného společenského významu“ s kapacitou sálu 2000 míst a výškou 45 metrů. Popis tak připomíná starší myšlenku, že by na ostrově vznikla koncertní síň.
 
Architektonická soutěž byla dvoukolová. V prvním kole porota vybrala z 80 soutěžících osm nejlepších návrhů. Všechny soutěžní projekty chce Praha vystavit pro veřejnost. Zpřístupněny budou od 10. prosince do 31. ledna v Kafkově domě na Náměstí Franze Kafky.
zpráva ČTK