Personálie, Soutěže

Pavel Podruh byl vybrán organizací JCI jako „The Outstanding Young Person“

Skoro 40 let vybírá japonská pobočka mezinárodní organizace JCI (Junior Chamber International) výjimečné mladé osobnosti z celého světa, kterým uděluje prestižní titul The Outstanding Young Person. Letos se z tisíců nominovaných mezi oceněnou šestici dostal díky svému bateriovému startupu a soběstačným domům i Čech Pavel Podruh. Jedná se o unikátní českou stopu v tomto prestižním výběru.

Kromě Pavla Podruha se letošními The Outstanding Young Person stali Nuttanai Anuntarumporn z Thajska za financování a vybudování internetové infrastruktury v odlehlých částech své země, Brighton Kaoma ze Zambie, jenž provozuje dětské podcasty a rádia v 7 zemích Afriky či Tatsiana Zaretskaya z Estonska se svým startupem zefektivňujícím využití elektrické energie ve vertikálních farmách. Výběr uzavírají Bridget Williams z Nového Zélandu a Agustin Ramli z Indonésie, obě s charitativními projekty pomáhajícími tisícům dětí po celém světě.

JCI je leadershipová organizace, která sdružuje po celém světě více než 200 000 členů v 5000 regionálních pobočkách 124 zemí za účelem rozvoje mladých lidí, networkingu, podpory obchodu a řešení lokálních problémů. Do JCI v minulosti vstoupili např. John F. Kennedy, Al Gore, Bill Clinton či Jacques Chirac. Členové JCI každoročně nominují ze svých zemí lidi do 40 let, kteří svými aktivitami výjimečně podporují myšlenku šetrnosti, sociální rovnosti či ekologie. Jen pár vybraných následně odcestuje do Japonska, kde po dobu jednoho týdne intenzivně přednáší na univerzitách a obchodních konferencích, včetně oficiální audience v císařském paláci. Tentokrát tuto zkušenost absolvoval i Pavel Podruh.

Pavel Podruh (dole druhý zprava) s kompletní sestavou letošních držitelů titulu The Outstanding Young Person a s vedením JCI Japonsko

„Pavla Podruha jsem nominoval kvůli téměř vizionářskému přístupu k otevřenému sdílení informací a know-how s veřejností v rámci jeho projektu Český soběstačný dům, který skvěle podporuje a urychluje inovace. Jsem rád, že ze všech navržených mladých inovátorů, podnikatelů a společenských lídrů z celého světa japonská JCI vybrala zrovna jeho,“ řekl k úspěchu Miroslav Rys, víceprezident JCI Czech Republic.

Podruh založil ceněný projekt Český soběstačný dům před 4 lety spolu se třemi dalšími kolegy. Nyní jeho organizace zahrnuje desítky spolupracujících firem a jednotlivců se společnou misí akcelerace nástupu čistších technologií do běžného užívání. Projekt kromě jiného každoročně organizuje velkou studentskou architektonickou soutěž zaměřenou na různé podoby energetické soběstačnosti a samovýroby. První takové domy i v tomto roce začne stavět. Všechny takto vzniklé technologické dokumentace dává Český soběstačný dům volně ke stažení na svých webových stránkách. Projekt funguje bez dotací. Zároveň Podruh spolu s partnerem Michalem Klečkou ze společnosti GWL vytvořili malý, decentralizovaný bateriový produkt pro domácnosti jménem iBatt a s dalším partnerem V Invest chystá projekt zelené čtvrti u Plzně.

„Když už mne vybrali, pojal jsem to jako příležitost zkusit zažehnout možnost replikace našeho projektu a baterky i jinde ve světě. Těch kontaktů jsem tam nabral obrovské množství. Těším se, co přijde dál, třeba to bude Japonský soběstačný dům,“ shrnuje Podruh svou zkušenost z Japonska.

tisková zpráva, wd