Soutěže

International VELUX Award 2012 – výsledky

Společnost VELUX slavnostně vyhlásila v portugalském Portu vítěze 5. ročníku mezinárodní soutěže studentů architektury International VELUX Award 2012. Soutěž se koná ve dvouletých cyklech. Letos se přihlásil rekordní počet 983 projektů z 59 zemí (v minulém ročníku 673). Odborná porota udělila čtyři hlavní ceny a deset čestných uznání.
Čtyřčlenné porotě předsedala Brigitte Shim, profesorka architektury na torontské univerzitě. Dalšími porotci byli Per Arnold Andersen, Peter Stutchbury a Juan Miro (zprava).
Čtyřčlenné porotě předsedala Brigitte Shim, profesorka architektury na torontské univerzitě. Dalšími porotci byli Per Arnold Andersen, Peter Stutchbury a Juan Miro. Projekty byly hodnoceny na základě následujících kritérií:
• jak projekt řeší budoucnost,
• úroveň experimentování a inovací,
• dosažení technologických zásad,
• úroveň poetiky, lidských podmínek a architektury, ve kterou chceme věřit,
• využití denního světla jako příslibu budoucnosti,
• celková grafická prezentace projektu.
 
Přehled vítězů soutěže IVA pro rok 2012
Umístění
Název projektu
Univerzita
1.
Rezonance, Paměť
Eidgenössische Technische Hochschule Zürich, Švýcarsko
2.
Semínko mongolské pampelišky napuštěné světlem
Inje University, Jižní Korea
3.
Světlo jako nástroj k rozbití struktury
Politechnika Krakowska, Polsko
3.
Privatizace slunečního svitu
Tongji University, Čína
 
Projekt Rezonance, Paměť získal 1. místo pro své neotřelé zpracování a propracovanou práci se světlem1. cena
Vítězství si odnesla dvojice čínských studentů z prestižní univerzity ETH ve švýcarském Curychu za svůj poetický projekt Rezonance, Paměť. Podle vítězných studentů bylo pojetí jejich projektu vedeno silnou touhou posunout architekturu za rámec fyzického světa a vzbudit tak emoce. Inspirováni mnoha výlety do okolí postavili svůj koncept na myšlence hypotetického sesuvu půdy a bahna, který pohřbí vesnici ve švýcarských Alpách. Projekt pracuje s množstvím průhledných sloupů termoplastu zasazených do země jako metaforickým znázorněním bývalé vesnice. Sluneční světlo je přenášeno přes sloupy do podzemního prostoru, kde poeticky osvětluje a připomíná někdejší místnosti v pohřbených domech.
„V současné době se stále více architektů snaží být kreativní a přemýšlet mimo zavedený rámec, ale téma soutěže nás naopak přimělo vrátit se do jeho samého nitra. Jsme přesvědčeni, že čím se náš svět stává umělejším, tím více se chceme vrátit zpět k přírodě. Téma Světlo pro budoucnost funguje jako připomínka toho, že můžeme pracovat zároveň s umělým i přirozeným světlem a že oba tyto prvky mohou společně fungovat,“ říká Bo Li, který vítězný projekt vytvořil spolu se svým týmovým kolegou Ge Men.
„Vítězný projekt je skutečně velmi působivý, neboť se zaměřuje na tři odlišné úrovně velmi výmluvně, intenzivně a komplexněji než jakýkoliv další soutěžní příspěvek. Zároveň nás spojuje s minulostí a odkazuje na věci, které zde kdysi byly,“ vysvětluje předsedkyně poroty Brigitte Shim volbu vítězného projektu.
 
2. cena
Tým pěti studentů z Inje University v Koreji získal druhou cenu za svůj nápaditý a inovativní projekt Semínko mongolské pampelišky napuštěné světlem. Projekt se snaží poskytnout mongolským kočovníkům stín během dne a světlo a teplo během noci. Porota návrh ocenila jako pozoruhodný, příkladný a skvěle prezentovaný.
 
Návrh studentů z jihokorejské Inje University s poetickým názvem Semínko mongolské pampelišky napuštěné světlem získal 2. místo
 
Dvě 3. ceny
Tým studentů z technické univerzity v polském Krakově získal třetí místo za svůj konceptuální projekt Světlo jako nástroj k rozbití struktury. O třetí místo se dělí s týmem z Tongji University v Číně, který ve svém projektu Privatizace slunečního svitu zkoumal vzájemné působení lidí a světla v budovách.
 
Privatizace slunečního svitu získala od poroty dělené 3. místo. Projekt čínských studentů Tongji University se zabýval vlivem denního světla na lidské chování a vnímání.
Třetí místo získali studenti z polského Krakova za svůj koncept Světlo jako nástroj k rozbití struktury
 
Čestná uznání
Porota udělila deset čestných uznání za příspěvky reprezentující Čínu (4 projekty), Belgii (2 projekty), Portugalsko (1 projekt), Španělsko (1 projekt), Rumunsko (1 projekt) a Dánsko (1 projekt).
 
Příští ročník soutěže The International VELUX Award pro studenty architektury proběhne v roce 2014. Všechny letošní vítězné projekty jsou představeny v soutěžní ročence a všech 983 příspěvků je vystaveno na webových stránkách soutěže http://iva.velux.com/.
tisková zpráva