Mezinárodní soutěž International VELUX Award (IVA) 2012, určená studentům architektury z celého světa, vstupuje do 5. ročníku, jehož hlavním tématem je „Světlo pro budoucnost“. Návrhy soutěžících studentů budou hodnotit renomovaní architekti v čele s Alvaro Sizou, nejvýznamnějším žijícím portugalským architektem. Poslední termín pro registraci do soutěže je 2. března 2012.
Přihlášené projekty z České republiky a Slovenska budou spolu s vítěznými pracemi vystaveny v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. Soutěž IVA 2012 nabízí budoucím architektům jedinečnou šanci celosvětově prezentovat své projekty, které zohledňují maximální využití denního světla ve prospěch vyšší kvality života.
Složení poroty 5. ročníku IVA 2012:
Alvaro Siza, Portugalsko
Architekt Alvaro Siza bývá označován za nejvýznamnějšího žijícího portugalského architekta. Během uplynulých padesáti let vytvořil Siza (kterému je dnes 74 let) rozsáhlé dílo, které ho řadí mezi největší architekty jeho generace. Jeho práce získala mezinárodní uznání pro svou soudržnost, průzračnost a to, co Siza nazývá „prostota“ – kvalitu, která respektuje složitost a rozporuplnost daného projektu, aniž by se snažila nad ním získat uměleckou nadvládu.
Kromě velkých projektů, které navrhl, se nadále Siza věnuje i teorii architektury. Zúčastnil se celé řady konferencí a seminářů po celé Evropě, severní i jižní Americe i Japonsku. Působil jako hostující profesor na Ecole Polytechnique of Lausanne, University of Pennsylvania, Los Andes School, University of Bogota a na Harvard Graduate School of Design jako hostující profesor u architekta Kenzo Tanga.
Sizovo charakteristické dílo získalo široké uznání. V roce 1988 obdržel Siza zlatou medaili za architekturu od společnosti Colegio de Architectos v Madridu, zlatou medaili od nadace Alvara Aalta, dále cenu Prince of Wales, Prize in Urban Design od harvardské univerzity a ocenění European Architectural Award od nadace EEC/Mies van der Rohe Foundation v Barceloně. V roce 1992 získal prestižní cenu Pritzker Prize od Hyattovy nadace v Chicagu za celoživotní dílo. V témže roce také obdržel čestný doktorát na univerzitě ve Valencii. V roce 1993 získal národní cenu za architekturu od Asociace portugalských architektů a čestný doktorát na École Polytechnique Federal de Lausanne. V roce 1996 mu byl udělen čestný titul člena společnosti American Institute of Architects.
Mezi jeho nejslavnější díla patří kostel Marco de Canaveses v Portugalsku z roku (1996), New Orleans Building v nizozemském Rotterdamu (2010), sportovní centrum Llobregat v Barceloně (2006), budova meteorologické služby Port Olímpic v Barceloně (1990 92), portugalský pavilon na výstavě EXPO ’98, Galicijské muzeum umění ve španělském Santiagu de Compostela (1984) či Schlesisches Tor Apartments v německém Kreuzbergu (1980).
Brigitte Shim, Kanada
Brigitte Shim vede ateliér Shim-Sutcliffe Architects, založený v roce 1994. Ateliér se proslavil především svojí výjimečnou schopností zapracovat do každého projektu elementy, jako jsou světlo a voda, s následným zasazením do kanadské krajiny takovým způsobem, že vznikne magicky dokonalé propojení architektury a krajiny.
Ateliér Shim-Sutcliffe získal jedenáct ocenění Governor General’s Medals a cen za architekturu od Royal Architectural Institute of Canada za projekty soukromých i veřejných staveb, jako jsou například Corkin Gallery, Ravine Guest House, Craven Road Studio, Ledbury Park, Laneway House, Moorelands Camp Dining Hall, Weathering Steel House a Muskoka Boathouse.
Francis Kéré, Burkina Faso/Německo
Francis Kéré se ve svých návrzích zaměřuje na rozvoj dané lokality, na klimaticky šetrnou výstavbu, udržitelné využívání materiálů, využívání místních pracovních sil a lokálních stavebních technik – všechna tato témata rozpracoval v celé řadě článků, publikovaných v mezinárodních periodikách i knihách.
Centrem Kéréovy práce je adaptace na klimatické podmínky, nízké náklady na výstavbu a výstavba svépomocí. Během studií založil sdružení „Schulbausteine für Gando“, které zajistilo financování jeho prvního projektu, základní školy v jeho rodné vesnici Gando. Stavba byla dokončena v roce 2001 a získala ocenění Aga Khan Award jak pro svůj průkopnický charakter, tak pro elegantní architektonické řešení s využitím základních stavebních nástrojů. Šlo o první z mnoha ocenění, mezi která dále patří Global Award for Sustainable Architecture v roce 2009 a BSI Swiss Architectural Award v roce 2010.
Peter Stutchbury, Austrálie
Peter Stutchbury je uznáván pro svůj inovativní přístup k udržitelnosti v architektuře. Od roku 1981 působí jako vedoucí ateliéru Peter Stutchbury Architecture, kde vznikla řada oceněných projektů, které byly prezentovány a publikovány po celém světě.
V roce 2001 přispělo dílo Petera Stutchburyho velkým podílem k tomu, že University of Newcastle získala ocenění National Environmental Banksia Award for Sustainable Development, udělované australským premiérem. Kromě působení na University of Newcastle v Austrálii vyučuje Stutchbury i na každoročním workshopu Glenn Murcutt International Architecture Master Class v Austrálii.
Per Arnold Andersen, VELUX A/S, Dánsko
Per Arnold Andersen vede oddělení se zaměřením na výzkum důležitosti denního světla, úspory energie a zdravé vnitřní klima. Vystudoval architekturu na Royal Academy of Fine Arts v Kodani, kde promoval v roce 1977. Více jak dvacet let se věnoval práci architekta se zaměřením na projekty v širším měřítku. Soustředil se na integrované projekty na obnovu měst s důrazem na ekologii, a to jak v Dánsku, tak i v Německu. Již několik let se aktivně angažuje v evropské standardizaci denního osvětlení. V roce 2005 inicioval mezinárodní symposium o denním světle VELUX Daylight Symposium, kde odborníci z celého světa prezentují a sdílejí své poznatky a výzkumy o denním světle. Od roku 2004 se podílí na organizaci mezinárodní soutěže International VELUX Award.
Soutěž International VELUX Award 2012 je pořádána ve spolupráci s Mezinárodní unií architektů (UIA) a Evropským sdružením pro vzdělávání architektů (EAAE). Studenti z celého světa mohou své přihlášky do 5. ročníku soutěže zasílat nejpozději do 2. března 2012.
Přihláška a více informací je k dispozici na webových stránkách soutěže: http://iva.velux.com/.
tisková zpráva