Průmysl a obchod

Zkrachovalý Slezský kámen je v zisku a má zakázky na příští rok

Insolvenčnímu správci společnosti Slezský kámen Jeseník, na jejíž majetek soud v závěru srpna prohlásil konkurz, se podařilo udržet výrobu a hospodaření firmy je zatím v černých číslech. Společnost má už zakázky na příští rok, sdělil soudu ve zprávě o hospodářské situaci Slezského kamene jeho insolvenční správce Ivo Šotek. Správce nyní vybírá znalce, který ocení hodnotu podniku, aby jeho majetek mohl být nabídnut k prodeji.

„Po prohlášení konkurzu došlo za spolupráce správce a věřitelského výboru k odvolání stávajícího vedení podniku a zavedení krizového řízení. Dlužník je od prohlášení konkurzu v provozním zisku zhruba 100 000 korun měsíčně,“ uvedl Šotek.

Nové vedení společnosti Slezský kámen už jednalo s obchodními partnery o dodávkách v příštím roce. „Odběr kamene je garantován minimálně ve stejných objemech jako v letošním roce,“ podotkl Šotek. Slezský kámen před prohlášením konkurzu zaměstnával zhruba stovku lidí. Vedení kamenické firmy zatím úřadu práce nenahlásilo hromadné propouštění.

Loni společnosti Slezský kámen opět klesly tržby. Zatímco v roce 2012 utržila 63 mil. Kč, tak v roce 2013 se její tržby propadly na historické minimum 47 mil. Kč. Firma loni zároveň zvýšila ztrátu z 23 mil. Kč v roce 2012 na 32,3 mil. Kč.

Slezský kámen se potýká se ztrátami a poklesem tržeb už několik let. Například předloni jeho tržby klesly z 92 milionů v roce 2011 na 63 mil. Kč, což tehdy byla nejnižší hodnota v historii firmy. Nejvyšší tržby firma vykázala v 90. letech. V roce 1998 utržila rekordních 224 mil. Kč.

Šest desítek věřitelů zkrachovalého Slezského kamene přihlásilo pohledávky v celkové výši 217,5 mil. Kč. Největším věřitelem je firma Job Air Technic, která v Ostravě provozuje opravnu letadel a je v reorganizaci. Job Air Technic vybudoval podnikatel Daneš Zátorský, který stojí v čele představenstva Slezského kamene.

Insolvenční návrh na Slezský kámen na začátku letošního roku podala záložna Creditas, které kamenická firma včas nesplácela část úvěru a úroků v celkové hodnotě zhruba 42 mil. Kč. Záložna přihlásila pohledávky v celkové výši 58 mil. Kč. Mezi další velké věřitele Slezského kamene podle seznamu přihlášených pohledávek patří například Generální finanční ředitelství, Česká správa sociálního zabezpečení či zdravotní pojišťovny.

Společnost Slezský kámen soudu v dubnu nabídla svoji reorganizaci. Vedení zadlužené firmy tvrdilo, že podnik by díky reorganizaci zaplatil značnou část svých dluhů a nemusel by propustit stovku zaměstnanců, což prý naopak hrozí v případě prohlášení konkurzu. Věřitelé ale v srpnu na své první schůzi v Ostravě dali přednost konkurzu.

Slezský kámen se zabývá těžbou a zpracováním kamene a výrobou litinových drtí a granulátů. Zhruba polovinu produkce firma vyváží do zahraničí. Majoritním vlastníkem Slezského kamene je ostravská stavební společnost VOKD.

zpráva ČTK