Průmysl a obchod

Za řemeslníka dnes Češi utratí v průměru o čtvrtinu víc než před dvěma lety

Z dat největšího českého poptávkového portálu řemeslných prací Nejřemeslníci.cz vyplývá, že za řemeslné práce dnes Češi zaplatí v průměru o 27 % víc než v roce 2016. Hlavní příčinou růstu ceny je zdražování řemeslné práce, které je způsobeno zejména nedostatkem pracovní síly na trhu. Zároveň jsou lidé díky vyšším osobním příjmům ochotni více investovat do rozsahu i kvality práce řemeslníků. Kvalita i spolehlivost ale můžou být velmi rozdílné. I z těchto důvodů v posledních letech stoupá počet zákazníků, kteří si řemeslníky prověřují na internetu a poptávají jejich práci on-line.

Aktuálně je na trhu největší zájem o zedníky, elektrikáře, truhláře a instalatéry. „Vůbec největší nárůst poptávek jsme v posledních dvou letech zaznamenali u zednických prací (+52 %). Výrazně vzrostl také zájem o práce malířské (+23 %), instalatérské (+20 %) a drobné rekonstrukce různého typu (10 %),“ upřesňuje Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu Nejřemeslníci.cz. „Řemeslné práce zdražují, což je reakce na dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou i na nedostatek pracovní síly na trhu,“ vysvětluje Martin Ekrt. Druhý důvod pak vidí v tom, že lidé jsou dnes díky celkové hospodářské prosperitě a růstu příjmů ochotni do zakázek více investovat, plánovat je ve větším rozsahu, nešetřit na použitém materiálu ani práci řemeslníků.

Přestože dle údajů portálu Nejřemeslníci.cz poptávka po řemeslné práci roste, s jejími výsledky zákazníci nejsou vždy zcela spokojeni. Vadí jim především to, že výsledná cena zakázky je mnohdy vyšší, než původně očekávali, nebo neodpovídá kvalitě odvedené práce. Zadavatelé práce často naráží také na omezené časové možnosti řemeslníků a nedodržování smluvených termínů. „Čím dál tím víc lidí si proto začíná řemeslníky dopředu důkladně prověřovat na internetu. Nejvíc je přitom zajímají zkušenosti a hodnocení jiných zákazníků,“ říká ředitel portálu Nejřemeslníci.cz, kterému se za necelých 10 let fungování podařilo shromáždit přes 75 000 unikátních zákaznických referencí.

Kromě prověřování spolehlivosti a kvality řemeslníků Češi také využívají možnosti získat jednoduše a přehledně na jednom místě nabídky od více dodavatelů, ze kterých si následně mohou vybrat tu nejvýhodnější a kompletní objednávku vyřídit online. „Od počátku fungování našeho portálu zaznamenáváme neustálý nárůst počtu zákazníků, zadaných poptávek i skutečně realizovaných zakázek. Celkově se nám podařilo odbavit již 450 000 zakázek v celkovém objemu 18 miliard Kč. Z toho bylo téměř 90 000 zakázek v hodnotě zhruba 6 miliard Kč odbaveno jen za poslední rok,“ komentuje rostoucí zájem zákazníků Martin Ekrt.

Poptávající pak mají poměrně jasnou představu o tom, jak by měl vypadat výsledek poptávané práce, ale mnohdy vůbec netuší, jak svůj záměr realizovat a co je v průběhu realizace může překvapit. Řešení vidí Martin Ekrt především v rozšiřování nabídky doplňkových služeb. Pro zadavatele zakázek proto portál chystá nové funkcionality v podobě inspirace a nápadů pro jednotlivé typy zakázek či orientačního přehledu jejich cen.

Kromě rozšiřování nabídky služeb pro koncové zákazníky portál pracuje také na zkvalitňování služeb pro samotné řemeslníky, kterých v současnosti sdružuje přes 30 000. „Z průzkumu mezi drobnými řemeslnými firmami do 30 zaměstnanců jsme zjistili, že je aktuálně nejvíc trápí jejich časové vytížení (93 %), nedostatek pracovní síly (82 %) a vysoké zatížení administrativou a byrokracií (80 %). Chceme jim proto nabídnout co nejefektivnější cestu k získávání nových zakázek, aby svůj čas mohli věnovat především vlastní práci,“ říká Martin Ekrt. Své zakázky si řemeslníci mohou nově kompletně obsloužit prostřednictvím chytrého telefonu, což je pro ně s ohledem na množství času stráveného v terénu či na cestách bez dostupnosti počítače velkou výhodou. Portál nově změnil také způsob zpoplatnění svých služeb, kdy řemeslníci již neplatí provizi z konečné ceny realizované zakázky, ale jednorázový poplatek za její získání, který je výrazně nižší.

V říjnu 2018 portál NejŘemeslníci.cz změnil majitele. Fond Springtide Ventures patřící do skupiny KKCG Karla Komárka jej prodal největšímu světovému výrobci stavebních materiálů skupině Saint-Gobain. „Celý náš tým přijal tuto změnu velmi pozitivně. Vážím si svobody, kterou nám nový vlastník zaručuje, a zároveň oceňuji zázemí lídra na stavebním trhu, jehož technologické znalosti a znalosti trhu můžeme zužitkovat pro další zlepšování našich služeb,“ dodává na závěr ředitel portálu Nejřemeslníci.cz.

tisková zpráva, wd