Průmysl a obchod, TZB

Vzduchotechnika od Lindabu je nyní schopna vyhovět nejpřísnějším požadavkům na čisté prostory

Koncern Lindab, přední světový výrobce a prodejce vzduchotechniky, získal vloni akvizicí renomovanou slovinskou společnost IMP Klima – a díky tomu je právě jejím prostřednictvím nyní schopen realizovat komplexní vzduchotechnická řešení pro čisté prostory.

Různé typy tzv. čistých prostor, jakými jsou např. operační sály, laboratoře, jednotky intenzivní péče, počítačové místnosti i farmaceutické, potravinářské a nukleární provozy, vyžadují dodržování přísných hygienických standardů. Náročným technickým požadavkům na tyto prostory musí proto odpovídat taková řešení, která čisté prostory pojmou jako jeden ucelený vzduchotechnický systém, skládající se z řady komponentů: větrání, vytápění a chlazení i vzduchotechnického stropu pro přívod vzduchu. Součástí těchto prostor je také vybavení od dalších specializovaných dodavatelů: stěnové obklady, antistatická podlaha, dveře se speciálním zavíráním či vyspělé osvětlovací systémy s vynikající optikou.

Česká odnož Lindabu právě nyní dodává vzduchotechniku do čistých prostor v hodnotě více než 1 mil. Kč do slovenských Michalovců pro společnost ConvaTec, která je předním světovým výrobcem zdravotnických pomůcek a průkopníkem nejmodernějších zdravotních technologií.

Vzduchotechnika od Lindabu v zařízeních farmaceutického průmyslu (Krka d. d. Novo mesto, Slovinsko)Operační sál se speciálním vzduchotechnickým stropem od Lindabu

„Každý tzv. čistý prostor je svým způsobem unikátní projekt. Jeho realizace vyžaduje nejen správný výběr zařízení a precizní práci při instalaci, ale také flexibilitu při přípravě, která umožní přizpůsobit výsledný návrh specifickým požadavkům daného projektu. Řídíme se zásadou, že je vždy snazší navrhnout či zrekonstruovat budovu než změnit procesy, které v budově probíhají. Informace ohledně velikosti, hmotnosti a umístění navrhovaných vzduchotechnických zařízení musí být k dispozici již v rané fázi projekčních prací, aby bylo možné zpracovat návrh nosné konstrukce budovy,“ vysvětluje Stanislav Němeček, vedoucí prodeje vzduchotechniky Lindab, s. r. o.

„Díky 15 laboratořím našeho výzkumného a vývojového centra Lindab Institute Klima ve slovinském Godoviči máme možnost získat zpětnou vazbu na naše nově vyvíjená zařízení. Testujeme zde speciální a atypická řešení. Funkci větrání, vytápění a chlazení v jednotlivých místnostech simulujeme pomocí CFD analýzy i v reálných podmínkách,“ dodává.

Vzduchotechnika v čistých prostorách nové centrály společnosti RLS ve slovinské Komendě, kde se navrhují a vyrábějí špičková rotační a lineární pohybová čidlaVýzkumné a vývojové centrum Lindab Institute Klima  ve slovinském Godoviči

„Čistý prostor“ je prostor s řízeným vnitřním prostředím, v němž je koncentrace znečišťujících částic ve vzduchu udržována ve stanovené maximálně přípustné hodnotě. Tyto částice se ze vzduchu musí trvale průběžně odstraňovat. Do systémového řešení, poskytovaného společností Lindab pro čisté prostory, spadají například filtrační jednotky pro filtraci nebezpečných látek, speciální vzduchotechnické stropy pro přívod vzduchu (používané např. v operačních sálech s nejpřísnějšími hygienickými požadavky) a separátory prachu a nečistot. Součástí komplexního řešení čistých prostor je také vybavení od dalších specializovaných dodavatelů: antistatická podlaha s rovným hladkým povrchem, která má zaoblené rohy a kouty, magneticky uzavíratelné dveře se systémem vzájemného blokování otevření dveří, technicky vyspělá osvětlovací tělesa s úspornými zdroji odolná proti účinku čisticích prostředků a také stěnové obklady. Ty jsou konstruované jako pevný modulární systém, nebo jako rozebíratelný modulární rám. Vyznačují se odolným povrchem s dlouhou životností, odolností proti poškození nárazem, poškrábáním a chemikáliemi. Jsou flexibilní a estetické, snadno se aplikují, jejich údržba je velmi snadná a nabízejí řadu barevných variant.

Areál Lindab IMP Klima ve Slovinsku

Technická vyspělost a spolehlivost systémových vzduchotechnických řešení od Lindab IMP Klima pro čisté prostory byla již prověřena řadou realizací. Všechny komponenty od Lindabu jsou ověřeny mezinárodními certifikacemi, deklarujícími shodu s normami ISO 14644, DIN 1946-4, HTM a GMP. Mezi reference patří mj. řada nemocnic (Hamad Medical City – Katar, Montreal – Kanada, Heilbronn – Německo, Évora – Portugalsko, Dubrovník – Chorvatsko, Zamość – Polsko, FGBU Moskva, Prenatální centrum Krasnodar, Samara – Rusko, Institut neurochirurgie Kyjev – Ukrajina, Gomel – Bělorusko), zařízení farmaceutického průmyslu (Takeda Dublin – Irsko, Ursapharm Saarbrücken-Bübingen – Německo, Pliva Záhřeb – Chorvatsko, Krka Novo město – Slovinsko, Teva Jeruzalém – Izrael), počítačové místností, potravinářské, nukleární i vybrané výzkumné a vývojové provozy (např. nová centrála společnosti RLS ve slovinské Komendě, kde se navrhují a vyrábějí špičková rotační a lineární pohybová čidla pro široké spektrum oborů).

podle podkladů společnosti Lindab