Centrum regenerace panelových domů (CERPAD) uveřejnilo výzvu SOS panelové domy, která je reakcí na pozastavení dotačních programů Nový PANEL a Zelená úsporám. Tvrdí, že se to projeví nejen výrazným zpomalením či úplným zastavením oprav zastaralých panelových domů, ale bude to mít také negativní dopad na státní rozpočet.
„Státní dotace ve výši 1 miliardy v programu Nový PANEL generuje následné investice v objemu 5 miliard, přičemž daňový výnos a úspora sociálních výdajů ze státní pokladny je o 600 milionů vyšší než stát vynaloží na dotaci. Jsme proto přesvědčeni, že zastavení nebo výrazné omezení těchto programů je chybným krokem, který bude mít negativní dopad na státní rozpočet i stavební průmysl,“ vysvětluje prezident CERPAD Ing. Tomáš Fendrych a doplňuje: „Ukončením programu Nový PANEL přijde stavební průmysl jen v roce 2011 o investice ve výši 15 miliard korun. Nemůžeme pominout ani sociální aspekt programu, díky němuž je ročně vytvořeno na 15 tisíc pracovních míst převážně v regionech zasažených vysokou nezaměstnaností. Právě tady je realizována většina podporovaných projektů.“
Za dobu fungování programu Nový PANEL bylo poskytnuto celkem 8510 dotací v celkové výši 11,8 miliardy Kč, které přispěly k revitalizaci kolem 330 000 panelových bytů. Celkové náklady na modernizaci panelových domů, zahrnující vlastní zdroje a dotovaný úvěr, pak dosahovaly výše 66 miliard Kč. „Výsledky průzkumu PanelSCAN ukazují, že v současné době je v ČR 45 % panelových bytů, které neprošly žádnou opravou, a dalších 20 % bytů, které byly opraveny jen dílčím způsobem. U bytových nepanelových domů je situace ještě horší a míra zanedbanosti zde představuje 88 %,“ uvádí předseda Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) Ing. Vít Vaníček a dodává: „Celková potřeba investic v současné době představuje 575 miliard korun. Zastavení státní podpory však znamená konec mnoha projektů, stejně jako zmar nemalých investic vložených do přípravy projektů. Zrušením programu Nový PANEL vyslala vláda směrem k tisícům obyvatelů panelových bytů signál, že se stát odmítá dále podílet na nápravě stavu, který sám kdysi způsobil.“
CERPAD i SČMBD se shodují, že pokud není možné kvůli stavu veřejných financí pokračovat v dosavadní formě státní podpory, je nutné najít v co nejkratší době náhradu v podobě jiného návratného nástroje. Je však potřeba zachovat přínosy programu Nový PANEL, zejména pak charakter nepřímé podpory, který vede investory k větší zodpovědnosti, jasná a kontrolovatelná pravidla a požadavek na komplexnost oprav, díky které je dosahováno výrazných energetických úspor.
Výzvu SOS panelové domy najdete zde.
wd, tisková zpráva