Průmysl a obchod

Výrobce tvárnic Ytong Xella CZ měl opět miliardové tržby

Společnost Xella CZ z Hrušovan u Brna, která vyrábí tvárnice Ytong, měla loni opět více než miliardové tržby. Dosáhly k 1,297 miliardy korun a meziročně byly vyšší o 12 procent. Důvodem nárůstu byla mírně se zvyšující poptávka na trhu, vyplývá z výroční zprávy společnosti ve Sbírce listin.

Xella ve výroční zprávě uvedla, že se jí podařilo navýšit nejen prodej pórobetonových výrobků, ale díky optimalizaci a řízení nákladů také hospodářský výsledek. Firma loni vydělala po zdanění 337 miliónů korun, což je o 146 miliónů více než v roce 2015.

Letos společnost očekává mírný nárůst zisku. „Prioritou zůstává zachování pozice nejvýznamnějšího výrobce a dodavatele pórobetonu na českém trhu a udržení či mírné navýšení cenové hladiny výrobků,“ uvedli ve výroční zprávě jednatelé Tomáš Kaňa a Patrik Polakovič.

Xella CZ vyrábí v Hrušovanech u Brna, Chlumčanech na Plzeňsku a Horních Počaplech na Mělnicku. V ČR vyrábí ale jen pórobeton, koncern Xella vedle toho vyrábí i vápencopískové tvárnice, sádrovláknité a izolační desky. Patří do mezinárodního koncernu Xella International GmbH, který je jedním z předních podniků na evropském trhu se stavebninami.

zpráva ČTK