Průmysl a obchod

Veřejní investoři vypsali na stavební práce o pětinu více zakázek než před rokem

V prvních čtyřech měsících roku 2016 bylo ve Věstníku veřejných zakázek zveřejněno celkem 1148 soutěží v hodnotě 41 miliard korun, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 26, resp. 20 procent. Aktivita veřejných investorů v ukončování výběrových řízení je naopak rekordně nízká a objem ukončených zakázek dosáhl pětiletého minima. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek na konci dubna 2016.

V dubnu 2016 bylo státními investory oznámeno celkem 339 výběrových řízení na stavební práce v hodnotě 13 miliard korun. To v meziročním srovnání představuje tříčtvrtinový (78,3 procenta) nárůst objemu zakázek a zároveň dvoupětinový (43 procent) nárůst jejich počtu. Největší výběrové řízení měsíce dubna v hodnotě téměř 2,1 miliardy korun vypsalo Ředitelství silnic a dálnic ČR na modernizaci dálnice D1 v úseku Humpolec–Větrný Jeníkov.

Z výše uvedených výběrových řízení již bylo veřejnými investory 11 procent ukončeno a zadáno konkrétní stavební firmě. To z celkového objemu představuje 8 procent ve vypsané hodnotě 3,2 miliardy korun. Reálně však byly tyto zakázky soutěženy za 2,6 miliardy korun, což je o 19 procent méně, než jaká byla jejich hodnota při oznámení. Po odečtení zadaných a zrušených zakázek (zhruba 2 procenta celkového objemu) zbývají v systému ještě soutěže v hodnotě 36,9 miliard korun.

Konkrétním dodavatelům bylo za první čtyři měsíce roku 2016 zadáno 977 stavebních zakázek v celkové hodnotě 17,8 miliardy korun, což v obou ukazatelích představuje v meziročním srovnání velmi výrazný pokles o 36,9, respektive 47,1 procenta. Z hlediska objemu ukončených zakázek bylo toto období dokonce novým rekordním minimem za posledních pět let, tedy za celou dobu monitorování. Některá zadávací řízení stále probíhají, a proto lze očekávat, že v dalších měsících dojde ještě k aktualizaci a upřesnění dat.

tisková zpráva