Průmysl a obchod

Věcná novela Pražských stavebních předpisů je připravena k projednání

Rada hlavního města Prahy odsouhlasila novelu Pražských stavebních předpisů (PSP), což znamená, že novela může do veřejného projednání. O vyhotovení věcné novely rozhodla rada v únoru poté, co ministerstvo pro místní rozvoj pozastavilo platnost původní verze PSP.

„Návrh novely zavádí řadu opatření, která směřují k úspornějšímu nakládání s přírodními zdroji a energiemi, zejména s vodou a teplem. Novela zároveň posiluje ochranu hodnot v území na základě přesnějších definic jeho charakteru, který zohledňuje obvyklé výšky, hmoty a strukturu zástavby v daném místě,“ uvedl náměstek primátorky Matěj Stropnický a doplnil, že novelizovaný text předpisů je otevřený připomínkám a k případným námitkám se bude přistupovat odpovědně.

Na novele pracovala užší pracovní skupina, jejímž vedením byl pověřen Mgr. František Korbel, Ph.D., respektovaný právník s bohatou legislativní zkušeností. Užší skupina svou práci konzultovala se širší konzultační skupinou, vedenou architektem Pavlem Hniličkou, vedoucím zpracovatelského týmu původních PSP. Do obou týmů byli zapojeni jak původní členové zpracovatelského týmu, tak radou nově jmenovaní členové. Mimo to bylo nové znění předpisu projednáváno s dalšími zúčastněnými stranami, např. ministerstvem pro místní rozvoj či Českou komorou autorizovaných inženýrů činných ve výstavbě (ČKAIT) a Českou komorou architektů (ČKA).

Novela podle Stropnického klade důraz na volnou prostupnost města, zejména pro pěší a cyklisty, na alternativní způsoby dopravy a carsharing a na energetickou šetrnost budov. Novinkou je povinnost využívat dešťovou vodu a také teplo z odpadních vod. Stavaři budou mít povinnost do budov umisťovat vyšší zárubně dveří, místo obvyklých dvou metrů budou dveře vysoké 210 centimetrů. Zůstávají požadavky na proslunění, ač zmírněné, a na výškovou regulaci budov. Počítá se s redukcí parkovacích míst na veřejných prostranstvích.

Hlavní připomínky MMR, tedy požadavek proslunění a notifikace u Evropské komise, byly zapracovány. K notifikaci bude nařízení zasláno poté, co proběhne připomínkové řízení u městských částí. Požadavek, aby 1. března svítilo slunce na třetinu podlahové plochy bytu po dobu 1,5 hodiny (§45), není vypuštěn, jako u pozastavených PSP, ani není striktní, jako tomu bylo u dřívějšího předpisu.

Co se týče regulace reklamy, novelizovaný předpis přichází s novým modelem nastavení regulativů. Zatímco původní verze počítala s regulací volně stojících reklamních ploch o ploše větší než 6 m2 v zastavitelném území, nové předpisy zakazují umísťovat reklamní poutače o ploše převyšující 4 m2 v památkových rezervacích a památkových zónách. Regulace je tak zajištěna vedle zastavitelného území (cca 47 % území Prahy) i na území nezastavitelném, tedy na celém území hlavního města Prahy. „Jako nezastavitelné jsou však v územním plánu vedeny např. i pozemky okolo Jižní spojky a komunikací tohoto druhu, takže posílení regulace je zásadní,“ doplnil náměstek Stropnický. 

Vně pražské památkové rezervace a ochranných zón budou moci stát billboardy jakékoli velikosti. Všechny reklamní plochy nad čtyři metry čtvereční ale budou muset stát minimálně sto metrů od sebe, vyplývá z novely stavebních předpisů. Na dotaz ČTK to řekl náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ). „Stavební úřady navíc mohou územním nebo regulačním plánem vyloučit reklamu zcela,“ vysvětlil šéf pracovní skupiny František Korbel.

Zpřísnění se týká rozměrů reklamních zařízení na fasádách domů. Původní rozměr tři krát dva metry se zmenší na dva krát 1,5 metru. Plakáty navíc budou sloužit pouze k označení instituce, která v daném domě sídlí, řekl náměstek.

Veřejné projednání skončí 10. července a schválený harmonogram předpokládá, že novelizované Pražské stavební předpisy začnou opět platit od 1. 1. 2016.

tisková zpráva IPR Praha, zpráva ČTK, mi