Průmysl a obchod

Ve Vladivostoku propojili největší lanový most na světě

Týmy ruských stavbařů v noci na včerejšek propojily mostní konstrukci obřího lanového mostu ve Vladivostoku, který je podle ruských médií největší svého druhu na světě. Most má překlenout zátoku Východní Bospor a spojit město Vladivostok s přilehlým ostrovem Russkij.
Mostní konstrukce je dlouhá 3,1 kilometru, ale unikátní je zejména střední zavěšená část, která je svou délkou 1104 metrů nejdelší na světě. V souladu s projektem bylo střední pole mostu zavěšeno na pilířích vysokých 320 metrů, což je údajně další světový unikát.
Most spojuje pevninský Nazimovův poloostrov s ostrovním mysem Novosilského. Celková délka použitých lan je 54 kilometrů. Poslední část mostu byla uložena s denním zpožděním, protože stavební práce narušoval silný vítr. Konstrukce tak byla sestavena až dnes v noci během tříhodinové operace za umělého osvětlení.
Nový most, který bude slavnostně otevřen 1. července, má být ozdobou asijsko-tichomořského summitu, který bude metropole ruského Dálného východu hostit letos v září. Summit by měl podle organizátorů odstartovat novou turistickou éru v dějinách Vladivostoku.

zpráva ČTK