Studiem životnosti stavebních materiálů a kovů používaných převážně na památkách se bude vedle řady dalších úkolů zabývat Centrum excelence, které v Telči na Jihlavsku otevřel Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR.
Pracoviště vyvíjí také diagnostické přístroje, které se používají pro testování konstrukcí staveb. Novinářům to řekl ředitel ústavu Miloš Drdácký.
„S našimi poznatky pak bude snazší navrhnout například rekonstrukci památkového objektu," řekl Drdácký. Podle místopředsedy Akademie věd ČR Miroslava Tůmy vzniká v Česku sedm podobných center zaměřených na nejrůznější obory.
Centrum pracuje už několik měsíců ve zkušebním a ověřovacím provozu. „Výzkumné práce, s nimiž jsme začali, se naplno rozjedou od začátku roku 2013, kdy zahájíme roční startovací výzkumný program ještě plně hrazený z evropských fondů. Od roku 2014 budeme všechny náklady krýt z vlastních výzkumných projektů," řekl Drdácký.
Pracoviště má kompletně vybavenou laboratoř biologie, z větší části je hotová chemická a fyzikální laboratoř. Tři desítky pracovníků mohou účinky přírodních vlivů na památky a stavební materiály studovat pomocí mikrorentgenu či ve speciálním klimatickém tunelu, jenž umí simulovat různé druhy počasí – sníh, mráz, přívalové deště i vichřice. Celkové náklady na vznik centra dosáhly 238 miliónů korun. Většinu uhradila evropská dotace, zbytek ministerstvo školství.
zpráva ČTK