Průmysl a obchod

V Tanvaldu dokončili autobusový terminál

V Tanvaldu na Jablonecku byla dokončena výstavba autobusového terminálu v sousedství vlakového nádraží. Podle starosty města Petra Poláka (ODS) se jedná o největší investici ve městě od sametové revoluce. Nový terminál usnadní přestupování mezi autobusy a vlaky. Zároveň zkulturní tuto část města.
Výstavba si vyžádala zhruba 72 miliónů korun, z Regionálního operačního programu získal Tanvald zhruba 46 miliónů. Evropskou dotaci přitom město očekávalo vyšší. Nečekalo především vyřazení okružní křižovatky. Její postavení bylo podmínkou policie, která nechtěla, aby autobusy mohly ze silnice odbočovat k nádraží vlevo. Radnici se ale podařilo peníze získat jinde. Dohodla se s Ředitelstvím silnic a dálnic, aby výstavbu křižovatky zaplatilo. Křižovatka stála asi šest miliónů korun. Podíl města na výstavbě terminálu byl zhruba 20 miliónů korun.
Autobusy by na nový terminál měly začít jezdit od 2. září, což přinese drobné změny v jízdním řádu. Cestující budou mít k dispozici šest krytých autobusových stání. Nový terminál výrazně ulehčí situaci cestujícím, kteří přestupují na vlak. Dosud museli z autobusového nádraží ujít zhruba kilometr pěšky. Současný terminál v dolní části města bude od září sloužit jako zastávka.
zpráva ČTK