Průmysl a obchod

V pražském Mánesu vrcholí první fáze rekonstrukce

V budově pražského Mánesa vrcholí nejnáročnější fáze rekonstrukce. Stavební firma odstranila většinu vnitřních příček, podhledů a dalších nepůvodních prvků, které se v interiéru postupně navrstvily za posledních 80. let. Nově se vybuduje například klimatizace, kterou galerie postrádala, topení i elektřina.
V rámci rekonstrukce se opravuje také okolí Mánesa. Novinářům to řekl Martin Pavala z Nadace českého výtvarného umění (NČVU), která je investorem a provozovatelem. Staveniště investor v pondělí zpřístupnil médiím v rámci prvního návštěvního dne nazvaného dekonstrukce. Do skončení rekonstrukce ho otevře ještě dvakrát, letos na podzim by měl ukázat nové uspořádání vnitřních prostor.
Rekonstrukce významné památky české moderní architektury začala letos v dubnu a potrvá do června příštího roku. Prvním návštěvníkům se galerie otevře na přelomu září a října 2013. Budovu opravuje za 120 miliónů korun stavební firma Skanska. Hlavním architektem rekonstrukce je ateliér HMA, interiéry bude navrhovat architektka Daniela Polubědovová.
Do stodvacetimilionového rozpočtu není například zahrnuto vybavení sálů ani náklady na přípravu rekonstrukce. Nadace zatím stále shání sponzory, v současnosti připravuje žádost na dotaci z norských fondů. Třetinu rozpočtu uhradila a na zbytek si vzala od banky půjčku, provoz Mánesa by si na ni do 20 let měl vydělat.
„Osmdesát procent rekonstrukce je o technologiích, protože Mánes, aby mohl vůbec fungovat dál jako galerie, postrádal elementární technologické vymoženosti, které každý galerijní provoz vyžaduje,“ řekl Pavala.
Ve spodním podlaží, které je omezeno nízkými stropy, vznikají dva multifunkční sály. Obnovena bude i restaurace a kavárna s terasou a unikátním malovaným stropem od Emila Filly. Horní podlaží bude opět sloužit administrativě, v budoucnu by se však i tento prostor měl proměnit na galerii. Mánes bude bezbariérový, proto se do něj vloží dvě nová komunikační jádra, výtahové šachty.
„Vše se vrací do původní dispozice. Zásadní změna, která nastává oproti stavu, který byl znám z uplynulých desetiletí, je ve spodním patře, v části obrácené ke Slovanskému ostrovu. Dříve tam byla dolní malá výstavní síň, které v době jejího zřízení v 70. a 80. letech minulého století padla za oběť fantastická prostora původně projektované ‚francouzské restaurace‘,“ dodal Pavala.
Funkcionalistickou budovu navrhl na objednávku Spolku výtvarných umělců Mánes Otakar Novotný, který patřil k nejnadanějším žákům slavného architekta Jana Kotěry. Stavba byla dokončena v roce 1930.
zpráva ČTK
 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*