Průmysl a obchod

V Brně začala oprava Zelného trhu za 60 miliónů korun

Město Brno začne dnes opravovat Zelný trh. Z celkových nákladů 60 mil. Kč pokryje 48 mil. Kč dotace z Evropské unie. Historické náměstí se za necelý rok promění v tradiční odpočinkovou zónu, kde si lidé nejenom nakoupí ovoce a zeleninu, ale budou se tam moct také zastavit, odpočinout si a posedět, informoval ČTK mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.
Práce by měly být hotové za 298 dní. „V prostoru bude 17 nových stromů. Opravy se dočká historická kašna Parnas. Nově jsou navržené vodní prvky fontány před Moravským zemským muzeem,“ uvedl Žára.
„Budou se opravovat jak silnice, tak chodníky. Řešit se bude i mobiliář, lavičky a odpadkové koše. Prostor by měl znovu ožít a být krásný,“ řekl ČTK brněnský primátor Roman Onderka.
Součástí rekonstrukce bude i instalace tří podzemních kontejnerů na separovaný odpad. Na náměstí se změní také systém parkování. Vznikne 51 parkovacích míst, z toho tři pro postižené. „Na náměstí bude stanovený dopravní režim pěší zóny s platným dopravním omezením pro automobily,“ řekl Žára.
Po dobu rekonstrukce náměstí se trh dočasně přesunul na Moravské náměstí. Jakmile oprava skončí, začne tržiště opět fungovat na Zelném trhu.
Dominantou Zelného trhu je kašna Parnas z konce 17. století, která je zhruba uprostřed prostranství. V horní části náměstí stojí sloup Nejsvětější Trojice s plastikami Immaculaty, sv. Jana Nepomuckého, sv. Primitiva, sv. Konstantina a dvou andílků z období vrcholného baroka. K významným budovám patří Dietrichsteinský palác, kde sídlí Moravské zemské muzeum, Divadlo Husa na provázku, takzvaný Malý Špalíček a nedávno zrekonstruované divadlo Reduta. Historický ráz náměstí porušila v 50. letech 20. století výstavba budovy obchodního centra.

zpráva ČTK