Průmysl a obchod

Unis za miliardu eur zmodernizuje krasnodarskou rafinerii

Brněnská společnost Unis v Rusku zmodernizuje za jednu miliardu eur (asi 24,8 miliard korun) krasnodarský závod na zpracování ropy. Zatím podepsala smlouvu na první etapu, která končí v roce 2016 a obsahuje například odsíření benzinu, kerosenu a nafty.
Firma předpokládá, že se bude podílet i na dalších čtyřech etapách rekonstrukce rafinerie v celkové sumě čtyři miliardy eur. ČTK to řekl obchodní ředitel Unisu Luboš Glozar.
Je to patrně jedna z největších zahraničních zakázek pro českou firmu. Unis je projektantem, dodavatelem závodu a zpracuje celé technologické řešení.
„Smlouvu máme na první etapu podepsanou a v současné době začínáme předprojektové práce,“ uvedl Glozar. Součástí první etapy je atmosférická destilace ropy, odsíření benzinu, kerosenu a nafty a výstavba infrastruktury závodu. „Pro nás je to jedna z největších zakázek, které jsme získali a myslím, že i pro celou ČR,“ uvedl Glozar.
Dokončení další etap projektu plánuje investor, společnost JSC Antej, do roku 2020. „Závod po spuštění na plný výkon nabídne až dva tisíce pracovních míst a přinese regionu na daních více než půl miliardy rublů ročně,“ uvedl ve zprávě na webových stránkách Unisu generální ředitel JSC Antej Abukar Bekov.
Hlavní činností Unisu je investiční výstavba v oblasti petrochemie a rafinace ropy. Dále se společnost, která vznikla v roce 1990, specializuje na technologii řídicích procesů. Většinu zakázek má firma v zahraničí. Aktivní je Unis i v oblasti letectví, zaměřuje se na výzkum, vývoj i výrobu. Jde zejména o malá letadla a vrtulníky. Firma je členem Asociace leteckých výrobců.
Loni společnost podepsala dvoumiliardový kontrakt v Bělorusku. Za 84,5 miliónu eur tam pro místní podnik OAO Naftan ve Vitebské oblasti zrekonstruuje jednotku prvotního zpracování ropy.
zpráva ČTK