Průmysl a obchod

Tondach loni zvýšil tržby

Společnost Tondach ČR, přední tuzemský výrobce střešní krytiny a zdicích materiálů, který je součástí nadnárodní společnosti Tondach Gleinstätten AG, loni po předchozím poklesu zvýšila tržby o 8 procent z 962 miliónů korun v roce 2013 na 1,041 miliardy korun. Hospodaření firmy z Hranic na Přerovsku se zároveň vrátilo zpět do černých čísel, když po předloňské ztrátě 19,7 miliónu korun vykázala čistý zisk 78 miliónů korun. ČTK informaci získala z účetní závěrky společnosti Tondach ČR.

Hlavní část tržeb společnost Tondach ČR v roce 2014 získala na tuzemském trhu, kde inkasovala 837 miliónů korun. Do zahraničí firma vyvezla střešní krytinu a zdicí materiály za 204 milióny korun. Tondach ČR část produkce exportuje do Ruska, Polska, Německa, Rakouska i na Ukrajinu a Slovensko.

Předloni společnost Tondach ČR hlavně kvůli poklesu tuzemského stavebnictví snížila tržby o 15 procent z 1,14 miliardy korun v roce 2012 na 962 miliónů korun a vykázala ztrátu. V roce 2012 měla čistý zisk 39,3 miliónu korun.

„V roce 2013 vyvrcholil poptávkový útlum ve stavebním sektoru a odhadovaný propad na trhu šikmých střech činil více než 20 procent. Dosahované průměrné ceny některých produktů se propadly dokonce na úroveň 90. let,“ komentovalo předloňské výsledky vedení firmy. Konkurence v oblasti pálených střešních tašek je na tuzemském trhu navíc stále tvrdší a v posledních letech roste obliba plechových krytin.

Tondach ČR má v Česku čtyři výrobní závody: v Hranicích, Šlapanicích, Stodu a Blížejově. Výrobní kapacita firmy, která loni zaměstnávala v průměru 436 lidí, činí více než 80 miliónů pálených střešních tašek. Tondach ČR je součástí nadnárodní společnosti Tondach Gleinstätten AG, která působí v 11 evropských státech.

zpráva ČTK