Průmysl a obchod

Stavitel mostů SMP CZ měl loni rekordní tržby i zisk

Tuzemskému staviteli mostů SMP CZ se loni podařilo zvýšit tržby o 13 procent na 3,5 miliardy korun. Čistý zisk společnosti vzrostl o 28 procent na 188,5 miliónu korun. To je nejvíc v historii podniku. ČTK to zjistila z výroční zprávy firmy.

Letošní rok už ale společnost tak dobrý neočekává, celoroční finanční a ekonomický plán počítá s výsledky o deset až 15 procent horšími než v roce 2010. Na vině je úbytek stavebních zakázek.
„Bohužel získaných zakázek v roce 2010 bylo mnohem méně, než bychom potřebovali, a to proto, že se nových obchodních příležitostí a poptávek vyskytuje mnohem méně než dříve," uvedl předseda představenstva a generální ředitel SMP CZ Martin Doksanský.
Firma se aktuálně podílí například na výstavbě mostu přes Lužnici nedaleko Veselí nad Lužnicí, staví i most na dálnici D8 v úseku Lovosice-Řehlovice. Podniká také například v oblasti vodohospodářských nebo průmyslových staveb. Podnik loni zaměstnával kolem 800 lidí, což bylo přibližně stejně jako v roce 2009.
Firma vznikla pod názvem Stavby mostů Praha v roce 1990. Její kořeny ale sahají až do roku 1953, kdy začala působit jako součást Staveb silnic a železnic
Nyní je SMP CZ součástí francouzského stavebního koncernu Vinci. V Česku do něj patří ještě například společnosti Eurovia CS a Průmstav.
zpráva ČTK