Průmysl a obchod

Stavební společnosti SYNER a SYNER Morava se spojí v jednu firmu

Stavební společnosti SYNER a SYNER Morava z liberecké skupiny S group holding se spojí v jedinou firmu pod názvem SYNER. Fúze má přispět ke zlepšení ziskovosti stavební divize skupiny a také ke zlepšení pozice a posílení stavební společnosti SYNER na stavebním trhu, sdělil ČTK mluvčí skupiny. Spojením by měla vzniknou společnost s více než třímiliardovým obratem a zhruba 360 zaměstnanci. Spojit by se měly firmy od 1. dubna příštího roku.

Stavební společnost SYNER vznikla v roce 1991 jako malý rodinný podnik s desítkou zaměstnanců zaměřený na zakázky v regionu. Postupně se rozrostl na holding se dvěma desítkami společností, mezi nimiž je například i televize GENUS TV. Skupina má i vlastní nadaci. Největším podnikem je právě stavební společnost SYNER, která zaměstnává zhruba 300 lidí a v hospodářském roce od 1. dubna 2015 do 31. března 2016 uskutečnila podle Paclta zakázky téměř za tři miliardy korun.

SYNER Morava se součástí skupiny stal v roce 2005, kdy původní kroměřížskou společnost Manďák liberecká firma koupila. Dnes podnik zaměstnává 66 lidí a v minulém hospodářském roce odvedl práci zhruba za 400 miliónů korun. Do skupiny S group patří také další stavební společnost – SYNER VHS Vysočina, která zaměstnává stovku lidí a loni utržila 490 miliónů korun. Ta je však zaměřena hlavně na vodohospodářské stavby.

O spojení firem SYNER a SYNER Morava se v S group holding diskutovalo tři roky. „Řešili jsme smysluplnost existence samostatné funkční firmy na Moravě se stejným stavebněodbornostním zaměřením převážně na pozemní stavby, jako má liberecký SYNER,“ řekl předseda představenstva S group Martin Borovička. Holding o fúzi rozhodl v době, kdy je stavební výroba v České republice stále značně nestabilní a ve stavebním průmyslu jsou velké zakázkové turbulence. Od spojení podle Borovičky skupina očekává zejména přínosy v oblasti ekonomické, obchodní a personální.

zpráva ČTK