Průmysl a obchod

Stavební firma FIRESTA-Fišer loni zvýšila zisk pětinásobně

Brněnské stavební firmě FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby, a. s., za hospodářský rok končící loni v březnu mírně klesly tržby za prodej vlastních výrobků a služeb na téměř 1,9 miliardy korun. Naopak zisk společnosti vzrostl pětinásobně na 17,6 miliónu. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti založené ve Sbírce listin.

Firesta patří k největším českým firmám zabývajícím se stavbami mostů. Celkem 68 procent zakázek společnosti v uplynulém hospodářském roce tvořily zakázky pro státní sektor a města a obce, zejména pro Ředitelství silnic a dálnic nebo Správu železniční dopravní cesty. Firma například stavěla železniční most přes Bečvu v Přerově. Asi třetina zakázek Firesty byla pro soukromý sektor.
Firesta se dělí na několik divizí. Kromě stavby mostů se zaměřuje například na opravy železničního svršku nebo vyrábí a montuje portály pro velkoplošné ocelové značky na silnicích.
Většinu loňských tržeb společnost realizovala v tuzemsku. Loni ale získala zakázku na stavbu silnice na jihu Polska. Za zhruba tříkilometrový úsek státní silnice poblíž hranic se Slovenskem dostane v přepočtu přes 330 miliónů Kč. Cílem Firesty je podle výroční zprávy do budoucna posilovat pozici nejen v ČR, ale i na Slovensku a Polsku. Firesta-Fišer zaměstnává 378 lidí.
 
Hospodaření společnosti
Rok Zisk v mil. Kč Tržby v mld. Kč
2011–2012 3,5 1,907
2012–2013 17,6 1,887
Zdroj: Výroční zpráva
zpráva ČTK