Průmysl a obchod

Státní fond rozvoje bydlení změní název a rozšíří svou působnost

Nynější Státní fond rozvoje bydlení se přejmenuje na Státní fond podpory investic a rozšíří svou působnost například o udržitelný rozvoj obcí, měst a regionů a o cestovní ruch. Předpokládá to vládní novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Předloha bude účinná od třetího měsíce potom, co vyjde ve sbírce. Současným hlavním úkolem fondu je podpora soukromých a obecních investic do výstavby, oprav a modernizace bytů.

Novelou se fond nově zaměří také na regionální rozvoj, územní plánování, cestovní ruch a stavební řád. Do budoucna by měl být podle Ministerstva pro místní rozvoj i alternativou k evropským fondům. Investiční fond získá podle novely přístup do základních státních registrů. Žadatelům o podporu by tak měla ubýt administrativa. Jejich přesnější evidence by měla zabránit tomu, aby čerpali státní podporu na stejnou činnost opakovaně. Zlepšit by se měla také možnost fondu vymáhat dluhy, například v případě, že dlužník změní jméno. Návrh upravuje pouze rámec pro poskytování podpor. Podmínky konkrétních programů bude stejně jako dosud určovat kabinet případ od případu formou nařízení vlády.

Fond bydlení má mít letos na výdaje 3,02 miliardy korun. Na loňský rok měl fond původně schválené výdaje 2,73 miliardy korun, během roku ale vzrostly na 3,48 miliardy korun. Přejmenování fondu a výdaje s tím spojené vyjdou podle ministerstva asi na 880 000 korun. Náklady zahrnují například výměnu formulářů, razítek, platebních příkazů nebo úpravu webových stránek.

zpráva ČTK