Průmysl a obchod

Správa železnic opraví pražský Negrelliho viadukt

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se rozhodla opravit pražský Negrelliho viadukt, který je technickou kulturní památkou.
foto www.wikipedia.org„Příští rok to vyhlásíme,“ sdělil deníku E15 generální ředitel SŽDC Jiří Kolář. Akce si podle něj vyžádá asi 800 miliónů korun. Až 80 procent celkových nákladů může činit příspěvek Evropské unie.
Oprava nejdelšího pražského mostu a zároveň nejstaršího železničního mostu přes Vltavu na území hlavního města je náhradním projektem pro čerpání evropských peněz. Evropská komise totiž neuznala projekty za více než deset miliard korun, ale stát má stále šanci je vyčerpat na jiných projektech.
V balíku s Negrelliho viaduktem bude podle informací E15 i rekonstrukce kolejiště a nástupiště Masarykova nádraží, obnova stanice Bubny, která by se měla posunout blíže k metru, a celková modernizace tratě z Ruzyně do Veleslavína. Na tu už má správa železnic kladné stanovisko k vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Celkové náklady na zmíněné akce odhadují železničáři na 3,5 miliardy korun.
„Když to dobře půjde, tak se pustíme i do rekonstrukce stanice Kladno,“ doplnil Kolář. Aby SŽDC získala unijní peníze, musí vše dokončit do konce roku 2015.
zpráva ČTK