Průmysl a obchod

Sokolovská uhelná a Lindner postaví společně kalcinační jednotku na výrobu stavební sádry

Těžební společnost Sokolovská uhelná a německý výrobce stavebních materiálů Lindner AG chystají společný podnik na výrobu stavební sádry. Kalcinační jednotka, která bude vyrábět surovinu pro výrobu sádrokartonu, má stát ve Vřesové. Do provozu má jít už na podzim 2016. Sokolovská uhelná o tom informuje na svých webových stránkách.

Obě firmy založily společnou joint venture firmu, která bude závod provozovat. Těžařská společnost i německý partner v ní mají poloviční podíl. S propojením obou gigantů už souhlasil úřad na ochranu hospodářské soutěže.

„Hlavní surovinou pro nový závod je energosádrovec. Tedy sádrovec, který vzniká při odsíření kouřových plynů elektrárny a teplárny ve Vřesové,“ uvedl předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl. Celková výroba této suroviny ve Vřesové dosahuje zhruba 100 000 tun ročně. Nový závod tak bude mít zajištěnou surovinu po dobu celé životnosti teplárny.

„Náklady na výstavbu kalcinační jednotky budou hrazeny rovným dílem a očekáváme, že dosáhnou celkové výše čtyři a půl miliónu eur (asi 123 mil. Kč),“ shrnul Pöpperl. Práce na projektu už začaly, stavět se začne v závěru letošního roku. První sádra by se ve Vřesové měla vyrobit na podzim 2016. Lindner tak bude mít na několik desetiletí zabezpečen přísun kvalitní suroviny pro svůj závod v Dettelbachu.

Lindner AG je evropským lídrem ve výrobě sádrokartonových desek a zaměstnává přímo nebo ve svých dceřiných společnostech zhruba 6000 lidí. Působí ve více než dvaceti zemích.

zpráva ČTK