Průmysl a obchod

Skupině Metrostav loni klesl čistý zisk o 44 procent na 329 miliónů

Stavební a developerské skupině Metrostav loni klesl čistý zisk o 44 procent na 329,3 mil. Kč. Tržby skupiny se snížily o 12 procent na 27,8 miliardy korun. Na valné hromadě to řekl prezident skupiny Jiří Bělohlav. Skupinu Metrostav tvoří 40 firem. Na výsledku se nejvíce podílela stavební firma Metrostav, která zisk zvýšila o desetinu, a výrazně převyšoval zisk celé skupiny. Mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha to vysvětlil způsobem účtování u rakouské BeMo Tunneling.

Stavební firma Metrostav zvýšila čistý zisk o 9,7 procenta na 495,6 milionu korun. Z něj vyplatí dividendu 21,50 Kč na akcii. Tržby Metrostavu loni klesly o 8,6 procenta na 17,6 miliardy korun.

„Řádná valná hromada schválila vyplacení podílu na zisku akcionářům téměř 170 miliónů korun. Stejně jako v loňském roce připadne tedy na akcii 21,50 Kč. Zbylých 325,6 miliónu převede společnost na účet nerozděleného zisku. Téměř třetinu obratu vytvořil Metrostav na zahraničních projektech,“ uvedl Bělohlav. Majoritním akcionářem firmy je s podílem 51,34 procenta společnost DDM Group. Významný podíl dále vlastní společnosti DOAS SK (23,18 procenta) a DOAS CZ (17 procent).

Po Metrostavu se na tržbách nejvíce podílely společnosti Subterra, rakouská firma BeMo Tunneling nebo Metrostav Development, kterému loni podle počtu prodaných bytů patřilo deváté místo na pražském developerském trhu. „Čistý zisk celé skupiny je výrazně nižší než u stavební firmy Metrostav. Je to způsobeno jiným způsobem účtování u rakouské společnosti BeMo Tunneling, která měla tržby zhruba čtyři miliardy korun. Ovšem v Rakousku se zisk započítává až po dokončení projektu, zatímco v Česku průběžně,“ doplnil Kostiha.

Počet zaměstnanců skupiny loni meziročně klesl zhruba o procento na 5000. Stavební firmě Metrostav v Česku klesl o 2,6 procenta na 2770. V zahraničních projektech pracuje dalších 425 lidí.

zpráva ČTK