Průmysl a obchod

Skanska loni v ČR a SR vykázal pokles zisku i tržeb

Čistý zisk největší tuzemské stavební společnosti Skanska loni v Česku a na Slovensku klesl meziročně o 11 procent na 1,01 miliardy korun. Tržby firmy se snížily o 22 procent na 24,3 miliardy korun. Výsledky na tiskové konferenci představilo vedení Skansky. Provozní zisk se loni snížil o 24 procent na 1,2 miliardy korun.
Firmě se naopak podařilo zvýšit prodeje svých nových bytů. Zatímco v roce 2009 jich prodala 269, loni našlo kupce 415 bytů Skansky.
„Náš odhad je, že rok 2011 bude stejně těžký, nebo dokonce těžší než rok 2010,“ řekl generální ředitel Skansky Dan Ťok. Důvodem bude především menší počet veřejných zakázek na dopravní stavby. Stát je omezuje v rámci úsporných opatření. V případě soukromého sektoru šéf podniku další propad zakázek neočekává. Trh podle finančního ředitele Skansky Patrika Cholevy v tomto segmentu už své dno našel, možná dokonce letos mírně poroste. Ve stavebnictví jako celku se může situace zlepšit už v roce 2012, soudí generální ředitel Ťok.
Menší počet zakázek na českém trhu si chce Skanska vynahradit na Slovensku. „Jednáme také s kolegy v Polsku o společných projektech na polském trhu,“ poznamenal Ťok.
Společnost v loňském roce zaměstnávala v Česku a na Slovensku 5235 lidí, což je meziroční pokles o pět procent. Letos firma zatím výraznější škrty pracovních míst neplánuje.
 
Hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku oznámila i mateřská firma Skansky. Stejnojmennému koncernu ze Švédska klesl ve 4. čtvrtletí 2010 zisk před zdaněním asi o 17 procent na 1,25 miliardy švédských korun (zhruba 3,4 miliardy korun).
zpráva ČTK