Průmysl a obchod

SFRB chce podpořit výstavbu bytů nízkoúročenými úvěry

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) chce v příštím roce podpořit výstavbu a rekonstrukce nájemních bytů nízkoúročenými úvěry až za 1,02 miliardy korun. Počítá s tím návrh rozpočtu, o kterém bude ve středu jednat vláda. ČTK má dokument k dispozici. V dalších dvou letech by se tato podpora měla mírně navyšovat.

Rozpočet SFRB na příští rok počítá s příjmy 886 mil. Kč, z toho 656 mil. Kč budou splátky z poskytnutých úvěrů a rovných 100 miliónů budou úroky z poskytnutých úvěrů. Výdaje mají podle rozpočtového návrhu překročit 2,18 mld. Kč. Kromě úvěrů fyzickým a právnickým osobám na bytovou výstavbu za více než miliardu korun spolkne přes 790 mil. Kč také výplata úrokových dotací k úvěrům na rekonstrukce a modernizace bytových domů z let 2001 až 2010.
Také letos návrh rozpočtu SFRB ve výdajové části nepočítá s přímými dotacemi na podporu bydlení. Fond bude nové podpory poskytovat pouze v návratných formách úvěrů a ručení za splácení komerčních úvěrů. Jedinou formou dotací bude pomoc mladým lidem, kterým se při narození dítěte sníží jistina a vyplatí příslušná roční část závazků vzniklých v rámci programu Panel. Celkem by snížení jistiny mělo dosáhnout až 60 mil. Kč.
SFRB hospodaří převážně s vlastními penězi, ze státního rozpočtu požaduje zhruba čtvrt miliardy korun, v příjmech však počítá pouze s proplacením skutečných výdajů určených na poskytování nenávratných dotací za celkem 129 mil. Kč.
Státní fond rozvoje bydlení shromažďuje finanční prostředky určené na podporu bydlení. Hospodaří s vlastními penězi a rozděluje i příspěvky z příslušných fondů EU. Jeho cílem je podporovat soukromé a obecní investice do výstavby, oprav a modernizace bytů.
zpráva ČTK