Průmysl a obchod

Sazovice mají nový kostel

V Sazovicích, malé obci na Zlínsku, si splnili sen. Mají vlastní kostel. Nově dostavěný svatostánek minulý týden vysvětil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Autorem stavby je architekt Marek Jan Štěpán z Ateliéru Štěpán. Kostel je zasvěcen svatému Václavu, který je patronem Sazovic již několik staletí.

Půlmetrové zdi rotundy se zužují do několika centimetrů a sbíhají se do jednoho bodu jako papír. Odrážené světlo, které přes zářezy ve stěnách proniká dovnitř po měkkých křivkách. A jednoduchý a čistý interiér návštěvníkům přinese pocit ztišení a klidu.

Štěpán se nechal inspirovat pražskou kaplí sv. Václava. Sazovický kostel navrhnul tak, aby svým tvarem odkazoval na půdorys původní svatováclavské svatyně. „Chtěl jsem, aby při pohledu působila kaple jako něco lehkého, abstraktního, jasného a přirozeného. Nařezávám svisle válec a odchlipuji tyto zdi od sebe, tím dovnitř proniká boční měkké světlo a klouže po jeho křivkách. Průniky světla do stavby jsou dvojí – zeď se ohýbá směrem ven, nebo dovnitř – což může být chápáno jako odraz mužského a ženského principu,“ popisuje architekt.

Půlmetrové zdi rotundy se zužují do několika centimetrů a sbíhají se do jednoho bodu jako papírV horní venkovní nice je umístěna zvonkohra s 15 zvony

Stavba tak díky světlu a kompozici působí velmi křehce a poeticky. Stejně jako exteriér, střídmé je také vybavení interiéru. Stěny zdobí bronzové reliéfní kresby svatého Václava a Panny Marie s malým Ježíškem. Malíř Vladimír Kokolia je zachytil jen minimem tahů. Lavice se soustředí kolem kruhového presbytáře. V jeho čele stojí obětní stůl organického tvaru s dokonalým povrchem. Dominantou interiéru je kříž z nejčistšího optického skla, který rozkládá světlo a paprsky láme do různých duhových odstínů podle toho, jak na něj světlo dopadá nebo odkud se díváte. Na horním kůru jsou pak umístěny varhany. Kostel je bez věže, to je vyjádřením jednoduchosti a pokory. V horní venkovní nice je umístěna zvonkohra s 15 zvony. Jednotlivé zvony jsou opatřeny reliéfním nápisem s jejich zasvěcením a zároveň na každém je jedno veliké písmeno. Dohromady dávají nápis: Přijď, duchu svatý. Součástí kostela je i společenské centrum v suterénu.

Sazovický kostel je navržen tak, aby svým tvarem odkazoval na půdorys původní svatováclavské svatyněLavice se soustředí kolem kruhového presbytáře, což představuje společenství shromážděné kolem stolu při Poslední večeři Ježíše s apoštoly

Inspiraci pro kartáčovanou omítku našel Marek Štěpán v univerzitní kapli v Seattlu. „Zkoumal jsem a s odborníky konzultoval tradiční receptury vápenných omítek i jejich různé nanášení na zeď. Nic neodpovídalo mým představám, dokud jsme k vodorovným vrypům nevyzkoušeli vedle stojící koště,“ vzpomíná architekt.

Kostel vznikl za peníze místních – část peněz pokryla sbírka, kterou obyvatelé Sazovic zorganizovali, většinu zaplatili sazovičtí podnikatelé.

Více o Ateliéru Štěpán najdete zde.

tisková zpráva, wd
foto BoysPlaysNice