Průmysl a obchod

ŘSD vypíše nové tendry do tří týdnů

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyhlásí nové tendry na projekty rychlostních silnic a dálnic během dvou až tří týdnu. Generální ředitel ŘSD David Čermák to řekl v rádiu Impuls. ŘSD zrušilo většinu soutěží v polovině června.
„Vypíšeme nové tendry, ale v takovém uspořádání, aby nedocházelo k nesmyslnému spojování jednotlivých úrovní,“ řekl rádiu Čermák. ŘSD zrušilo celkem 34 veřejných zakázek. Byly vypsány najednou a podle Ministerstva dopravy hrozilo, že výsledná cena bude vyšší, než kdyby tendry byly vypsány postupně.
„Velká část těch tendrů spojovala dokumentaci pro územní rozhodnutí až pro autorský dozor. To znamená, že firmy by musely naceňovat v zásadě práce třeba pro dokumentaci pro stavební povolení v momentě, když ani ještě neví, kudy trasa provede,“ vysvětlil Černý v rádiu. Dá se proto podle něj předpokládat, že firmy by si vytvářely rezervy pro řešení v „maximalistické“ podobě.
Problematické byly podle ministerstva i kvalifikační předpoklady, které příliš omezovaly okruh možných potenciálních dodavatelů. Dále prý hrozilo, že na proplacení zakázek nebude mít Státní fond dopravní infrastruktury dost peněz.
zpráva ČTK