Průmysl a obchod

ŘSD podalo další kasační stížnost kvůli stavbě dálnice D8

Kasační stížnost Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) směřuje proti červencovému verdiktu, jímž Krajský soud v Ústí nad Labem nařídil úředníkům znovu přezkoumat územní a stavební rozhodnutí pro úsek dálnice dlouhý 4,7 kilometru. ČTK to potvrdila mluvčí soudu Sylva Dostálová. Jde o další z řady stížností kvůli sporné dálniční stavbě.
Na téměř pětikilometrovém úseku dálnice, jehož se týká aktuální spor, se letos pracovalo jen asi tři měsíce. Stavební a územní povolení vydal lovosický stavební úřad. Po zásahu soudu jsou důležitá povolení opět nepravomocná. Stavbaři úsek opustili a stavbu zakonzervovali. Krajský úřad se musí znovu vypořádat s připomínkami ekologů, které původně v dubnu zamítl. Také kraj mohl podat kasační stížnost, ale možnost nevyužil.
Další postup nyní záleží na rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje. „Krajský úřad podle Dětí Země může jediné: územní a stavební rozhodnutí zrušit a věc vrátit na stavební úřad Lovosice,“ uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země. Podle něj je třeba zpracovat nové posouzení koridoru dálnice D8.
Podle názoru kraje však ústecký soud vyhověl jen dvěma ze sedmi námitek ekologů. Jedna výtka směřovala proti postupu CHKO České středohoří a Ministerstva životního prostředí ČR, které prý v roce 2001 nedostatečně odůvodnily souhlas se zásahem do krajinného rázu a udělaly i další procesní chyby. Druhým problémem prý byla výjimka ze zákazu škodlivě zasahovat do životního prostředí rostlin.
Poslední úsek D8 přes CHKO České středohoří je dlouhý 12,7 kilometru. Nyní se práce opět omezily asi na sedmikilometrový úsek, který všechna povolení má. Zbývající část je však pro dostavbu D8 klíčová. „Teplická“ dálnice D8 má spojit Prahu s půlmiliónovým Podkrušnohořím a Německem.
zpráva ČTK