Průmysl a obchod

Rozpočet fondu dopravy kvůli krizi zřejmě vzroste na 113 miliard

Letošní rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), z něhož jsou financovány dopravní stavby, se zřejmě navýší o dalších 6,5 miliardy korun na celkových 113 miliard. Stát tak reaguje na současnou krizi a předpokládaný pokles tuzemské ekonomiky kvůli šíření koronaviru. Na twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček. Některé dopravní stavby byly kvůli nynější situaci zastaveny. Loni měl SFDI rozpočet původně okolo 86 miliard a během roku se výdaje zvýšily na zhruba 101 miliard korun.

„Posílíme veřejné investice. Jsme připraveni navýšit rozpočet SFDI o 6,5 mld. Kč na celkových 113 mld. Kč, a posílit tím zdroje do modernizace železnic, silnic a dálnic. V době poklesu ekonomiky je to důležitý stimul, kterým chceme udržet průmysl a zaměstnanost,“ sdělil Havlíček.

Současná krize kolem koronaviru se projevila i u dopravních staveb, které se tak mohou zpozdit. V minulém týdnu dočasně zastavila své práce například stavební společnost Eurovia, která dosud pracovala na několika dálničních úsecích, včetně D1, a rovněž na některých železničních stavbách.

Rozpočet SFDI pro letošní rok byl navyšován už v předchozích měsících. Ministerstvo dopravy původně počítalo s výdaji okolo 87 miliard, ale postupným navyšováním z rozpočtových rezerv a evropských fondů se balík peněz na dopravní stavby dostal na téměř 107 miliard korun. Rozpočet nezahrnuje peníze na opravy silnic druhé a třetí třídy, které spravují kraje. Stát krajům v minulých letech poskytoval ročně na tyto cesty dvě až čtyři miliardy, letos zatím tyto peníze regionům neslíbil.

zpráva ČTK