Průmysl a obchod

Rekonstrukce budovy ČRo bude stát 620 mil. Kč

Rekonstrukce budovy Českého rozhlasu (ČRo) bude hotová do konce dubna 2011 a bude stát celkem 620 miliónů korun. V pondělí se na tom dohodli zástupci ČRo a sdružení dodavatelů OHL ŽS a Hochtief.
Rekonstrukce historické budovy ve Vinohradské ulici v Praze, která začala v roce 2007, měla být původně hotova loni na podzim a stát 524 miliónů korun.
„Obě strany se zavázaly ke stvrzení konečné podoby dokumentace, podle níž bude smlouva o dílo naplněna. Současně se vyřešila otázka sporných prací s tím, že v souladu s legislativou se oprávněná část stala součástí ceny. Z jednání vyplynula rovněž konečná hodnota, jež zůstává předmětem soudního sporu,“ uvedl mluvčí rozhlasu René Zavoral. Dodavatel stavby po rozhlasu požaduje zaplacení vícenákladů za necelých 52 miliónů korun.
Zatím byla dokončena a na začátku loňského června zkolaudována zhruba s měsíčním zpožděním administrativní část funkcionalistické budovy z roku 1933. Rozhlas dosud zaplatil za rekonstrukci 413 miliónů korun.
Kvůli problémům kolem rekonstrukce Rada ČRo loni v létě odvolala generálního ředitele ČRo Václava Kasíka. Ten údajně radu nedostatečně informoval o stavu prací a neposkytl řádnou analýzu. Vedení ČRo v letos v lednu podalo trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s pochybeními při zadávání zakázky.
Nárožní budova rozhlasu byla vybudována v letech 1929 až 1933 podle projektu Bohumila Slámy. Počátkem 50. let byla společně se vznikem seznamu nemovitých památek prohlášena kulturní památkou. Objekt ve stylu funkcionalistické architektury tvoří čtyři křídla s objekty studií ve vnitřním prostoru dvora.
Budova prošla v minulosti řadou stavebních úprav, které postupně zastřely funkcionalistický vzhled interiérů. Cílem rekonstrukce je tak podle památkářů očištění od těchto úprav a návrat k původnímu architektonickému řešení.
zpráva ČTK