Průmysl a obchod

Ředitelství vodních cest rozdělí na zakázkách 140 miliónů

Po roční pauze začalo Ředitelství vodních cest (ŘVC) opět uzavírat stavební zakázky. Za modernizaci dvou plavebních komor ve Velkém Oseku a Brandýse nad Labem zaplatí téměř 140 mil. Kč. Vítězi zakázek jsou stavební společnosti SMP CZ a Labská strojní a stavební společnost. ČTK to řekl mluvčí státní investorské organizace Jan Bukovský.

Ředitelství vodních cest se v loňském roce potýkalo s pozastaveným financováním kvůli nesrovnalostem se zadáváním veřejných zakázek a hovořilo se i o jeho úplném zrušení. Na předchozí vedení organizace v čele s bývalým pověřeným ředitelem Janem Skalickým podalo Ministerstvo dopravy ČR trestní oznámení kvůli zakázce na vypracování studie, kterou mělo ŘVC údajně předražit o téměř dva milióny korun a která podle ministerstva měla hodnotu maximálně 150 tisíc korun.
Soutěž na opravy komory ve Velkém Oseku vyhrály SMP CZ a Labská strojní a stavební společnost s cenou téměř 75 mil. Kč, což proti projektové ceně představuje snížení nákladů o 41 mil. Kč, uvedlo ŘVC. V druhé ze zakázek zvítězila SMP CZ sama s cenou o zhruba deset miliónů nižší než v prvním případě. Vítězná nabídka je tak ve srovnání s projektem o polovinu nižší.
Současné zdi zdymadla v Brandýse stojí na tekutých píscích a bude je podle ŘVC nutné zpevnit prostřednictvím vstřikování betonu a vybudováním nového železobetonového dna komory, které je dnes rozbité.
Ve Velkém Oseku je naopak problém s kvalitou zdí, které bude nutné z většiny vybourat a znovu vystavit, uvedl Bukovský. Kromě toho bude potřeba osadit nová uzavírací ocelová vrata plavební komory. Ta současná, která jsou z poloviny minulého století, v loňském roce praskla a nejsou funkční.
Stavební práce by na obou plavebních komorách měly být zahájeny začátkem července a hotovo by mělo být v listopadu 2015. Práce jsou podle Bukovského rozvrženy tak, aby se co nejvíce využilo podzimních plavebních odstávek. Ta letošní začne v polovině září a bude trvat dva měsíce.

zpráva ČTK