Průmysl a obchod

Realitky sází příští rok na růst obchodů z problémových hypoték

Největší tuzemské realitní kanceláře plánují na příští rok další rozšiřování pobočkové sítě. Kromě tradičních obchodů si prodejci nemovitostí slibují růst transakcí také od přibývajícího počtu lidí, kteří mají problémy se splácením hypoték a dalších půjček. Vyplývá to ze zjištění ČTK mezi realitkami.
Nejambicióznější plány mají pro rok 2011 největší realitní síť RE/MAX a její konkurentka CENTURY 21. Každá z nich chce příští rok otevřít v Česku až 30 nových poboček. Ambicemi nešetří ani domácí M&M Reality Holding, který chce v roce 2011 zahájit činnost nejméně na 25 nových místech.
Přístup realitních kanceláří k lidem, kteří mají problémy se splácením úvěrů, je možné rozdělit na dva základní typy. V prvním případě realitka spolupracuje s bankou a pomáhá jejímu klientovi prodat nemovitost a případně sehnat jiné bydlení. V druhém případě jde o takzvané výkupy. Ty spočívají v tom, že realitní kancelář od lidí, kteří potřebují hotovost na splácení půjček, jejich nemovitost koupí za hotové, často ale pod aktuální tržní cenou.
RE/MAX už při řešení problémových úvěrů bankovních klientů spolupracuje s Raiffeisenbank. „Banka nám předá kontakty na lidi, se kterými je domluveno, že za nimi přijdeme, a ti lidé jsou ochotní řešit svou tíživou finanční situaci tím, že dobrovolně prodají svou nemovitost, která je u této banky zastavená,“ řekl ČTK obchodní ředitel RE/MAXU Hanuš Němeček. Realitní kancelář těmto lidem následně například zprostředkuje koupi nebo pronájem jiné nemovitosti. V příštím roce chce RE/MAX zahájit spolupráci také s dalšími bankami.
Podobnou službu připravuje s bankami také konkurenční CENTURY 21. „Pomoc CENTURY 21 klientům bank bude spočívat v řešení jejich současné situace například prodejem stávající nemovitosti za tržní cenu a nalezení jiné alternativy bydlení, neboť v případě vyhlášení exekuce či propadu zástav jde nemovitost zpravidla do dražby, kde se draží většinou cena nemovitosti v desítkách procent níže, než je skutečná cena na trhu,“ uvedl ředitel CENTURY 21 Aleš Mazgaj.
Nedobrovolných dražeb nemovitostí přitom letos výrazně přibylo. Od ledna do konce listopadu se podle statistik na serveru www.centralniadresa.cz uskutečnilo v Česku 708 nedobrovolných dražeb. Za celý rok 2009 se nedobrovolně dražilo v 395 případech. „Nárůst počtu je ovlivňován především dražbami menších rezidenčních nemovitostí zajišťujících v převážné většině hypoteční úvěry, tedy rodinných domků a bytů,“ komentoval data obchodní ředitel dražební společnosti Naxos Libor Nevšímal.
Trendem mezi realitními kancelářemi je pro příští rok také silnější důraz na výkupy nemovitostí. „Budeme se více orientovat na výkupy a dražby nemovitostí,“ řekl ČTK ředitel AAABYTY.CZ Otakar Šmíd. V případě sítě M&M Reality Holding jsou výkupy dokonce jedním z důvodů, kvůli kterým plánuje v roce 2011 zvýšit kapitál. Od lidí ve finanční tísni vykupuje nemovitosti také například Realitní kancelář Sting nebo Next Reality Group.
V celé realitní branži ale výkupy nemovitostí jednoznačnou podporu nemají. Například RE/MAX makléřům ve své franšízové síti sice výkupy přímo nezakazuje, obchodní strategii na nich ale podle jeho obchodního ředitele postavenou nemá. Výkupy jsou prý jen záležitostí poboček a neobjevují se v účetnictví celé sítě. „Domníváme se, že až se trh obrátí, tak si lidé dobře vzpomenou, jak se k nim realitky v době krize chovaly. Klient totiž musí mít pocit, že vyhrál,“ uzavřel obchodní šéf RE/MAXu Němeček.
 
Vývoj pobočkové sítě hlavních realitních kanceláří v Česku
Firma
Počet nově otevřených poboček v roce 2009
Počet nově otevřených poboček v roce 2010
Odhad nově otevřených poboček v roce 2011
Celkový počet otevřených poboček (stav na začátku prosince 2010)
AAABYTY.CZ
0
0
4
12
CENTURY 21
34
15
25–30
48
M&M Reality
6
15
nejméně 25
65
RE/MAX
35
20
30
131
Realitní kancelář Sting
1
3
nejméně 2
35
zdroj: údaje firem
 
zpráva ČTK