Průmysl a obchod

Raspenava vypsala soutěže na opravy po záplavách za 380 mil. Kč

Raspenava na Liberecku vypsala tři veřejné soutěže na opravy škod po povodních dohromady za více než 380 miliónů korun. Zatím ale neví, jak je bude financovat. Na obnovu majetku poškozeného záplavami má radnice od ministerstva pro místní rozvoj přislíbeno zhruba 180 miliónů korun. Stavby proto zřejmě bude nutné rozdělit na etapy, řekl ČTK raspenavský starosta Pavel Lžičař.
Povodně loni v srpnu způsobily na severu Čech škody za více než deset miliard korun, Raspenava patří k obcím, které byly postiženy nejvíce. Třítisícové město má stále zničené některé komunikace a mosty, v provizorních podmínkách jsou předškoláci. Jen na obecním majetku tam podle prvních odhadů napáchala velká voda škody za více než 267 miliónů korun. „Postupně se ale ukázalo, že jsou škody mnohem větší – kolem 350 miliónů korun, dalších 60 miliónů bychom potřebovali na vybudování vodovodu, protože voda ze studní se od záplav nesmí pít," doplnil starosta.
Město vyhlásilo veřejnou soutěž na výstavbu mateřské školy, náklady na ni se odhadují na bezmála 90 miliónů korun bez DPH. Předškoláci jsou zatím v provizorních podmínkách České Besedy, která ale kapacitně nestačí. Nová školka by měla mít bazén a hřiště a umístěna bude na náspu zhruba o půldruhého metru výš než původní budova. Tu voda zaplavila do výšky 1,3 metru, zničila veškeré vybavení a odnesla jednu stěnu. „Rádi bychom práce zahájili už v srpnu nebo září," řekl starosta.
Raspenavu voda připravila o 11 lávek a tři mosty, jeden je nahrazen provizoriem ze státních rezerv. Právě oprava mostů je předmětem další zakázky, která bude podle odhadů stát přes 60 miliónů korun bez daně a na bezmála 172 miliónů se odhaduje rekonstrukce zničených místních silnic, která je předmětem třetí soutěže. Lžičař doufá, že ministerstvo na opravy škod po povodních peníze přidá, Raspenava s třicetimiliónovým ročním rozpočtem není schopna obnovu majetku zajistit.
Situace města je o to komplikovanější, že radnice získala také evropské dotace na výstavbu kanalizace. Z operačního programu Životní prostředí má město přislíbeno zhruba 270 miliónů korun, dalších 80 musí ale zajistit samo. „Jednáme s fondem životního prostředí o půjčce," řekl Lžičař. Na stavbu zřejmě městu přidá i Liberecký kraj. Stavba měla začít už před koncem loňského roku, vše ale zkomplikovaly povodně, a tak se zřejmě začne až v srpnu.
zpráva ČTK