Průmysl a obchod

PSJ se bude podílet a stavbě ostrovního města v Ázerbájdžánu

Česká stavební společnost PSJ se bude podílet na výstavbě města v Ázerbájdžánu na umělých ostrovech u pobřeží Kaspického moře. Má podepsanou smlouvu na výstavbu čtyř bytových domů za až 395 miliónů eur (téměř 11 miliard Kč). Celková cena projektu s názvem Khazar Islands by se měla pohybovat kolem 100 miliard dolarů (2,2 biliónu Kč). Napsaly to dnes Hospodářské noviny (HN).

Nové město Khazar Islands, které vyrůstá zhruba 25 kilometrů od hlavního města Baku, se bude rozkládat na 41 umělých ostrovech a pojme až milión obyvatel. „Máme podepsanou smlouvu na celý jeden ostrov, na kterém by měly stát čtyři objekty. Nyní sháníme financování na první z nich, který by měl vyjít zhruba na sto miliónů eur,“ řekl deníku šéf exportu PSJ Jaroslav Jirkovský.

PSJ by měla začít stavět první obytný dům už na jaře. Město Khazar Islands se už staví, hotové by mělo být v letech 2020 až 2025. Součástí projektu je okruh pro formuli 1 a nejvyšší budova na světě Azerbaijan Tower o výšce 1050 metrů.

Pro PSJ je zakázka v Ázerbájdžánu možností, jak si vynahradit výpadky v Rusku a na Ukrajině způsobené politickým a bezpečnostním napětím mezi oběma zeměmi. Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) totiž výrazně omezila pojišťování projektů na Ukrajině.

PSJ patří mezi největší stavební společnosti v Česku. Její výnosy loni činily 4,36 miliardy Kč, zahraniční zakázky se na nich podílely 59 procenty. Mezi nejvýznamnější zahraniční trhy PSJ patří Rusko, Slovensko a asijské země.

zpráva ČTK