Průmysl a obchod

PSJ postaví výrobní areál v Nižním Novgorodu

Stavební společnost PSJ zajišťuje v Nižním Novgorodu projekt i stavbu výrobního areálu firmy BRANORUS, která je výrobcem komponentů pro automobilový průmysl. Hodnota zakázky je 2,8 miliónu eur (přes 77,14 miliónu korun). Stavba by měla být dokončena letos v prosinci. 

PSJ už v Nižním Novgorodu zajišťuje další dvě stavby – nákupní centrum Něbo a terminál letiště Strigino.

Firma PSJ získala zakázku na základě konkrétní poptávky investora. Začala na ní pracovat už loni v létě. V současné době se dokončuje prováděcí projekt stavební části, projektuje se vnitřní a venkovní sítě a pokračují tendry na jednotlivé dodavatele stavebních prací. „Zároveň se už rozběhly zemní práce, na které naváže budování základů a výroba železobetonových prefabrikátů a ocelových konstrukcí,“ informoval projektový manažer Lubomír Hučko.

Společnost BRANORUS je ruskou dceřinou společností české skupiny BRANO GROUP, která je významným výrobcem zamykacích a zavíracích systémů a komponentů pro automobilový průmysl. Nová výrobní a skladovací hala bude stát na ploše 3550 čtverečných metrů. Stavbu lze rozdělit na tři vzájemně propojené části, které tvoří výrobní hala s mostovým jeřábem, nižší objekt s technickým a kancelářským zázemím a venkovní zastřešená část příjmu a výdeje zboží.

PSJ je garantem zpracování projektové dokumentace pro výstavbu výrobní haly. Vedle projekční a stavební části díla zajišťuje také kompletní inženýrskou přípravu projektu a vyřízení veškerých povolení souvisejících se stavbou. Bude se podílet i na vyřízení kolaudačního rozhodnutí.

Společnost PSJ už v Nižním Novgorodu působí. Dostavuje tam rozsáhlé obchodní a zábavní centrum Něbo, což je zakázka s hodnotou převyšující 2,5 miliardy rublů (přes 1,1 miliardy Kč). Staví také terminál pro osobní přepravu na mezinárodním letišti Strigino. Jde o zakázku za 2,9 miliardy rublů (v přepočtu 1,3 miliardy korun).

Společnost se značkou PSJ vznikla v roce 1990 a se svým holdingovým uskupením firem se postupně zařadila mezi největší stavební skupiny ve střední Evropě. Konsolidované výnosy skupiny PSJ za rok 2014 převýší devět miliard korun, zatímco v roce 2013 tyto výnosy meziročně poklesly o 21 procent na 5,273 miliardy. Zisk skupiny před zdaněním v roce 2013 činil 372 miliónů korun.

zpráva ČTK