Průmysl a obchod

PSJ ovládla firmu ALPINE Bau CZ

Stavební skupina PSJ ovládla společnost ALPINE Bau CZ, jednu z největších tuzemských firem zaměřenou na dopravní stavby. Díky tomu získala kontrolu nad její dceřinou firmou ALPINE Slovakia a finanční účast v ostravské firmě Silasfalt, která se zabývá produkcí asfaltových směsí. Transakci stvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Akvizici povolil i slovenský protimonopolní úřad, sdělil ČTK mluvčí společnosti PSJ Miroslav Fuks.  

PSJ byla dosud zaměřena hlavně na pozemní stavitelství, nynějším rozšířením skupiny výrazně posiluje v oblasti dopravních staveb. „České firmy se dlouhodobě potýkají s nepříznivým vývojem na stavebním trhu. Akciová společnost PSJ na tuto situaci zareagovala strategickým rozhodnutím, které sleduje vytvoření silné víceoborové skupiny firem,“ uvedl v tiskové zprávě František Vaculík, generální ředitel PSJ.
Firmy ALPINE Bau CZ, ALPINE Slovakia a Silasfalt měly v uplynulém roce v souhrnu obrat 1,84 miliardy korun, zaměstnávaly 641 lidí. „Jsem přesvědčen, že spojení PSJ a ALPINE je a bude přínosné pro obě strany,“ uvedl Peter Russegger, jednatel společnosti ALPINE Bau CZ.
Součástí akvizice je také licence, která na 15 let umožňuje PSJ výhradní použití ochranné známky ALPINE pro český a slovenský trh. Nevýhradní licence platí stejnou dobu pro Rusko, Bělorusko, Ukrajinu, Kazachstán a Ázerbájdžán, kde chce skupina PSJ silného potenciálu této značky využít.
Celkové výnosy konsolidované skupiny PSJ loni činily 5,273 mld. Kč oproti 7,554 mld. Kč v roce 2012. Hospodářský výsledek skupiny PSJ před zdaněním se přesto loni skoro ztrojnásobil na 372 mil. Kč; za rok 2012 byl 129 mil. Kč. V uplynulém roce dávala celá skupina práci zhruba 700 lidí.

zpráva ČTK