Průmysl a obchod

PSJ dokončila v Soči komplex s hotelem a obchody za půl miliardy korun

Stavební společnost PSJ dokončila v ruském Soči komplex budov skoro za 25 miliónů dolarů (v přepočtu kolem 510 miliónů korun). Komplex Kvartal vznikl uprostřed městské odpočinkové zóny. Budou v něm obchody, restaurace, hotel a v menší míře i kanceláře. Na financování projektu se podílela PPF banka ve spolupráci s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP), sdělil ČTK mluvčí společnosti Miroslav Fuks.
„Předmětem zakázky PSJ byla výstavba sedmi železobetonových objektů a převzetí záruk za dvě budovy, které byly vystavěny již před spuštěním naší stavby,“ uvedl mluvčí. Dělníci PSJ začali v Soči pracovat v dubnu 2012. Při venkovních pracích je zdržovaly přípravy na olympijské hry. V okolí staveniště město upravovalo technické sítě. „Stavební finiš v celém olympijském Soči navíc zaskočily extrémně deštivé dny v září loňského roku, které v celém městě přinesly povodně, výpadky elektřiny a kolaps v dopravě,“ popsal hlavní stavbyvedoucí Tomáš Hrnčíř.
Areál Kvartal tvoří devět samostatně stojících objektů se čtyřmi až pěti podlažími, doplněný je venkovními parkovišti pro 200 vozů. Budovy mají prosklenou fasádu s prvky imitujícími antickou architekturu se sloupy a klenbami.
PSJ v poslední době kapitálově vstoupila do dvou dalších podniků. V závěru loňského roku se její součástí stala havlíčkobrodská firma Inovat SE zaměřená na elektroinstalační dodávky. Nyní PSJ vstoupila do firmy SCF Servis, která má sídlo v Brně. Zabývá se kupříkladu komplexní správou komerčních nemovitostí a bytových domů. Zaměstnává přes 90 pracovníků a její roční výkony se pohybují kolem 45 mil. Kč. Stala se pátou dceřinou firmou PSJ zaměřenou na stavební aktivity.
Loňské hospodářské výsledky PSJ ještě nezveřejnila. Za rok 2012 se výnosy skupiny PSJ pohybovaly kolem 7,55 miliardy Kč, zahraniční zakázky se na nich podílely více než polovinou.

zpráva ČTK