Průmysl a obchod

Průzkum agentury Stem Mark pro FINEP: Co chystají Češi pro rok 2015, co se týče jejich bydlení?

Česká developerská společnost FINEP si nechala od agentury Stem Mark udělat průzkum veřejného mínění, který zjišťoval: Co chystají Češi v roce 2015 v oblasti bydlení? Chtějí se zaměřit na koupi nového bytu, domu, anebo raději budou rekonstruovat? A kolik do bydlení chtějí dát peněz?

Zde jsou výsledky:
Každý desátý Čech předpokládá, že v roce 2015 bude muset řešit svou bytovou otázku, a to pravděpodobně koupí nového bytu. Naopak zbývajících 90 % dotázaných je přesvědčeno o tom, že jejich bytová situace je stabilní a v dalších 12 měsících ji nebudou muset nijak řešit.

Častěji jsou koupi nového bytu nakloněni muži než ženy, překvapivě častěji o novém bydlení uvažují lidé se základním vzděláním než středoškoláci. Nejčastěji potom o novém bydlení přemýšlí lidé do 29 let, případně do 44 let věku. Největší procento nového bydlení chtějí lidé pořizovat v Praze, Jihomoravském kraji a Královehradeckém kraji. Kromě bytů by si v roce 2015 rádo pořídlo 1,6 % dotázaných také nový dům.

„Realizovaný průzkum potvrzuje všeobecné očekávání další postupné obnovy zastaralého bytového fondu,“ říká k výsledkům generální ředitel společnosti FINEP Tomáš Pardubický.

Nejčastěji chtějí Češi do nového bydlení investovat částku v rozmezí od 1 do 2 miliónů korun (téměř 7 % dotázaných). Více než 2 milióny korun za bydlení jsou připraveny v roce 2015 zaplatit necelá 3 % dotázaných, naopak 4,7 % lidí by nechtělo překročit částku 1 milión korun. „Jak se ukazuje, i nadále bude největší zájem o byty 2 + kk a 2 + 1 s celkovou obytnou plochou od 45 do 65 metrů čtverečných,“ analyzuje čísla průzkumu Tomáš Pardubický.

Příznivá ekonomická situace podporuje také rekonstrukce stávajícího bydlení. Téměř dvě třetiny lidí předpokládá, že v roce 2015 přistoupí k úpravě svého stávajícího bydlení, 55 % z nich by přitom rádo investovalo maximálně 100 tisíc korun. Naopak 1,8 % dotázaných je připraveno do úpravy stávajícího bydlení dát více než půl miliónu korun, 12 % se bude pohybovat v rozmezí od 100 do 500 tisíc korun.

tisková zpráva