Průmysl a obchod

Přestavba hvězdonického mostu na D1 může vyjít na 180 miliónů korun

Přestavba mostu na dálnici D1 u Hvězdonic nedaleko Benešova vyjde na 160 až 180 miliónů korun. Stavba je ve velice špatném technickém stavu a bude nutné most zbourat a postavit nový. To se bude dít postupně. Nejprve bude nutné podepřít mostní konstrukci tak, aby unesla převedení dopravy do jednoho směru, zatímco se bude druhá polovina mostu bourat. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Samotné práce by měly začít letos v červnu a potrvají do října následujícího roku, uvedlo ŘSD ve Věstníku veřejných zakázek. Bezmála 40 let starý most se měl začít původně opravovat do deseti let, jeho skutečný technický stav ale při loňské diagnostice správce silnic nepříjemně překvapil. Vloni v prosinci proto na něm ŘSD omezilo rychlost na maximálních sto kilometrů v hodině pro osobní a 60 kilometrů pro nákladní vozidla.

Důvodem závažných defektů na mostě jsou podle ŘSD nekvalitní materiály, které byly při jeho stavbě použity. Podle diagnostiky se drolí betonová konstrukce mostu a korodují v ní kovové výztuže a další prvky. Omezenou funkčnost mají i ložiska, na kterých je usazena mostovka, uvedlo dříve ŘSD.

zpráva ČTK