Průmysl a obchod

Pražští radní schválili stavbu další trasy metra za téměř 25 miliard

První úsek trasy metra D povede z Pankráce do Písnice a vyjde minimálně na 24,69 miliardy korun. Jeho výstavbu schválili radní hlavního města. Zároveň projekt zařadili do takzvaného operačního programu doprava, ve kterém chce město získat na výstavbu peníze z evropských fondů. Trasa by měla být hotova do roku 2022.
V současné době jsou ve hře dvě varianty napojení trasy D na trasu C. Stanice Pankrác by byla buď přestupní, to znamená, že by byla vybudována nová samostatná stanice Pankrác, stejně jako je tomu u ostatních přestupních stanic. Nebo by město vybudovalo odbočku z trasy C, kdy by soupravy z obou tras zastavovaly ve stávající stanici Pankrác. Při rozhodování, ke které variantě se město přikloní, vezme Praha ohled jednak na finanční náročnost projektu, pak také sehraje svou roli i výše možných financí z Evropské unie. Varianta s přestupní stanicí je asi o 4 miliardy korun dražší a je na samé hraně toho, kolik by mohla Praha z unie získat. Primátor Hudeček uvedl, že svou roli sehrají i budoucí provozní náklady vybudované trasy.
Praha chce nyní připravit žádost o dotaci z evropských fondů. Podle Hudečka město nemá peníze na to, aby trasu D postavilo ze svého rozpočtu. „Uděláme vše pro to, aby stavbu spolufinancoval i stát,“ řekl Hudeček. Ve světě je podle něj financování ze strany státu zcela běžné.
Nová trasa D by měla měřit přes deset kilometrů a měla by obsloužit několik sídlišť v oblasti Krče, Lhotky, Libuše, Nových Dvorů a Písnice a další spádové oblasti. Odlehčit by měla lince C. Kromě úseku od Pankráce na jih se v budoucnu počítá s trasou mezi náměstím Míru a Pankrácí. Vznikla by tak dopravní varianta k Nuselskému mostu, který bude třeba v budoucnu opravit.
Podrobné informace k trase D najdete ZDE.
zpráva ČTK